Seyahat vlogları aracılığıyla destinasyon ziyaret niyeti oluşturmada özdeşim arzusu ve bilgi benimsemenin rolü
The role of wishful identification and information adoption in creating destination visit intention through travel vlogs
  1. Tez No: 1009422
  2. Yazar: EMİRHAN HÜSEYİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAPLAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, seyahat vlogu izleyicilerinin, YouTube'daki seyahat vlogları aracılığıyla destinasyon ziyaret niyeti oluşturmada özdeşim arzusu ve bilgi benimsemenin rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yedi değişken ve yirmi beş maddeden oluşan, güvenilirlik, fiziksel çekicilik, sosyal çekicilik, bilgi kullanışlılığı, özdeşim arzusu, bilgi benimseme ve ziyaret niyetini ölçen ifadeler yer alırken ikinci bölümde demografik sorular bulunmaktadır. Veriler 402 potansiyel turistten kolayda örnekleme yöntemi ile çevrimiçi platformlar aracılığıyla toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, YouTube'daki seyahat vlogları izleyicisinin seyahat vloggerı ile özdeşim arzusu kurduğu ölçüde bilgiyi benimsediği ve bu doğrultuda ziyaret niyetini etkilediği görülmüştür. Seyahat vloglarında aktarılan bilgi göz önüne alındığında bilgi kullanışlılığı değişkeninin özdeşim arzusu kurmada etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Seyahat vlogları ile yapılacak anlaşmalarda ve tanıtım faaliyetlerinde taklit edilme isteği uyandıran seyahat vloggerlarının bilginin benimsenmesini etkiledikleri ve ziyaret niyeti oluşturdukları göz önünde bulundurulmasının önemli olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the role of wishful identification and information adoption in shaping travel vlog viewers' destination visit intention through travel vlogs on YouTube. A quantitative research design was employed in the study. The questionnaire method was used as the data collection method. The questionnaire consists of two parts. The first part includes 25 items across seven dimensions measuring wishful identification, information adoption, and visit intention, while the second part comprises demographic questions. Data were collected from 402 potential tourists through online platforms by convenience sampling method. As a result of the analyses, it was found that viewers of travel vlogs on YouTube are more likely to adopt the information to the extent that they develop wishful identification with the travel vlogger, which in turn influences their intention to visit in forming destination In light of the information conveyed in travel vlogs, the findings indicate that information usefulness does not have a significant effect on the development of wishful identification. It is recommended that agreements and promotional activities with travel vloggers consider the influence of vloggers' imitable characteristics on information adoption and the formation of visit intention.