Sosyobilimsel konular temelli geliştirilen mesleki gelişim programının kimya öğretmen adaylarının sosyobilimsel konuların öğretimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the professional development program developed based on socioscientific issues on the development of pre-service chemistry teachers' pedagogical content knowledge for teaching socioscientific issues
  1. Tez No: 1009421
  2. Yazar: DUYGU VONAL ÇIVĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYDIN GÜNBATAR, DOÇ. DR. NİLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı kimya öğretmen adaylarına verilecek altı haftalık Mesleki Gelişim Programı'nın (MGP) sosyo-bilimsel konuların (SBK) öğretiminde öğretmen adaylarının sahip olduğu pedagojik alan bilgisine (PAB) etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örneklem ile belirlenmiştir. Katılımcılar 2024-2025 Akademik Yılında Van-Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kimya Öğretmenliği programında Kimya Öğretimi-II dersini alan 13 kimya öğretmeni adayıdır. Veriler; ön ve son ders planı, her hafta yazılan yansıtıcı yazılar ve MGP sonunda yapılan odak grup görüşmesi ile toplanmıştır. Verilerin tümdengelimsel analizinde Magnusson vd. 'nin (1999) PAB modeli kullanılmıştır. Ön ve son ders planı analizleri PAB modeli ışığında karşılaştırmalı yapılmıştır. Tümevarımsal analiz kısmında ise verilerden yola çıkılarak kategorizasyon gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada her bir katılımcı için ''tüm PAB bileşenleri için karşılaştırma tablosu'' oluşturulmuştur. Odaklanılan dört PAB bileşeninin tamamında gelişmiş seviyede olan beş ders planı 'yansıtıcı sosyobilimsel uygulayıcılar', bunlardan farklı olarak ölçme değerlendirme aşamasında yeterli gelişim gözlemlenmemiş üç ders planı 'bağlamsal bütünleştiriciler', SBK'nın önemini fark edip ders planlarında ele almaya çalışsa da SBK odaklı öğretim ve/veya ölçme değerlendirme aşamasında yeterli olmayan beş ders planı 'sosyobilimsel farkındalık kazananlar' kategorisinde yer almaktadır. Uygulamadan önce hazırlanan ders planlarının tamamında kimya konularını ilgilendiren çevre problemleri yer alırken bu problemler etik, ahlaki, ekonomik vb. açılardan ele alınmadığından içerik odaklı kimya öğreticiler olarak kategorize edilmiştir. Sonuç olarak, kimya odaklı SBK için PAB gelişimine yönelik tasarlanan MGP'nin öğretmen adayları için faydalı olduğu ve çalışmanın alan yazında yer alan SBK için PAB konusundaki eksiklikleri dolduracağı sonuçlar ile ortaya konmuştur. Ayrıca mentörlüğün mesleki gelişim programını öğretmen adayları için daha verimli hale getirip getirmediği incelenmiş ve öğretim programı bileşeni haricindeki diğer PAB bileşenlerinin gelişiminde olumlu etkisinin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of a six-week Professional Development Program (PDP) offered to pre-service chemistry teachers on their pedagogical content knowledge (PCK) in teaching socio-scientific issues (SSI). The sample of the study was determined using a convenience sample. The participants were 13 pre-service chemistry teachers who enrolled in Chemistry Teaching-II in the Chemistry Teaching program at Van-Yüzüncü Yıl University in the 2024-2025 Academic Year. Data were collected through pre- and post-lesson plans, reflective papers written each week, and a focus group interview conducted at the end of the PDP. Magnusson et al.'s (1999) PAB model was used in the deductive analysis of the data. The pre- and post-lesson plan analyses were conducted comparatively in the light of the PAB model. In the inductive analysis section, categorization was performed based on the data. At this stage, a“comparison table for all PAB components”was created for each participant. Five lesson plans that are advanced in all four PAB components focus on 'reflective socio-scientific practitioners', three lesson plans that did not show sufficient development in the assessment phase, unlike the others, are categorized as 'contextual integrators', and five lesson plans that recognize the importance of SSI and attempt to address it in their lesson plans but are insufficient in SSI-focused teaching and/or assessment are categorized as 'socio-scientific awareness gainers'. While all lesson plans prepared before the application included environmental problems related to chemistry topics, they were categorized as content-focused chemistry educators because these problems were not addressed from ethical, moral, economic, etc. perspectives. As a result, it has been demonstrated that the PDP designed to enhance PCK for chemistry-focused SSI teaching is beneficial for pre-service teachers and that the study will contributes to addressing existing gaps in the literature on PCK for SSI. Furthermore, the study examined whether mentoring made the PDP more effective for participants, and it was found that all components of the PAB model besides the curriculum section had a positive impact.