Toplumcu gerçekçilik akımının araştırılması ve kişisel uygulamalar
Research of socialist realism movement and personal applications
- Tez No: 1009431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
Özet
Toplumcu gerçekçilik, temeli Marksist ideolojiden alan ve sanatın toplumsal gerçekliği yansıtma işlevini ön plana çıkaran bir sanat anlayışıdır. 20.yüzyılın başlarında Rusya'da ortaya çıkan bu yaklaşım, 1934 yılında Sovyet Yazarlar Birliği'nin düzenlediğin kongreyle birlikte“sosyalist reazlizm”adı altında resmiyet kazanmıştır. Toplumsal konuları merkeze alan bu yaklaşımda; emek, sınıf mücadelesi, tarihsel süreçler ve kolektif yaşam sanatın meseleleri haline gelmiştir. İşçiler, köylüler ve emekçiler gibi figürler, toplumca gerçekçi sanatın başlıca figürleri olarak öne çıkarken, sanatçılar gözleme dayalı yöntemlerle eserlerinde gündelik yaşamı, tarihsel gelişmeleri ve sınıfsal çatışmaları gerçekçi bir biçimde yansıtmışlardır. Kuramsal zeminde bu yaklaşımın tarihsel gelişimi, ideolojik dayanakları incelenmiştir. Uygulamalı bölümde ise, Türkiye'de son yıllarda yaşanan, göç olgusunu ve depremin yarattığı etkiler üzerine seramik form çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar, eskizler, üretim aşamaları ve teknik bilgiler fotoğraflar belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social realism is an art approach that is based on Marxist ideology and emphasizes the function of art to reflect social reality. This approach, which emerged in Russia in the early 20th century, was formalized under the name of“socialist realism”with the congress organized by the Union of Soviet Writers in 1934. In this approach, which focuses on social issues; labor, class struggle, historical processes and collective life became the issues of art. While figures such as workers, peasants and laborers stand out as the main figures of socially realistic art, artists realistically reflected daily life, historical developments and class conflicts in their works using observation-based methods. The historical development and ideological basis of this approach were examined on theoretical grounds. In the applied section, ceramic form studies were carried out on the migration phenomenon and the effects of the earthquake experienced in Turkey in recent years. The studies, sketches, production stages and technical information were documented with photographs.