Yapay zekâ ile üretilmiş öğretimsel videoların öğrencilerin video katılımlarına, motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of ai-generated instructional videos on students' video engagement, motivation, and academic achievement
  1. Tez No: 1009432
  2. Yazar: FEYZA NUR AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA OLPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ ile üretilmiş öğretimsel videoların ortaokul öğrencilerinin video katılımlarına, öğretim materyaline ilişkin motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma, karma yöntem yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda, video süresi ve karakter türü açısından farklı kombinasyonlardan oluşturulan dört deney grubu ile ön test-son test uygulamalı yarı deneysel bir süreç yürütülmüş; nitel boyutunda ise öğrencilerin uygulama sürecine ilişkin görüşleri odak grup görüşmeleri yoluyla incelenmiştir. Araştırmanın nicel boyutu, 2025-2026 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Kırşehir il merkezindeki farklı resmî ortaokullarda öğrenim gören toplam 45 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Video Kapılma Ölçeği, Öğretim Materyaline İlişkin Motivasyon Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen akademik başarı rubriği kullanılmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleriyle elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS programında Mann-Whitney U, KruskalWallis H ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri ile; nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular, kısa süreli videoların öğrencilerin video katılımları üzerinde daha olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir. Motivasyon ve akademik başarı açısından da uygulama sürecinin öğrenciler üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Karakter türünün tek başına belirleyici olmadığı, buna karşın bazı deneysel koşullarda video süresi ve karakter türünün birlikte farklılaşmalar oluşturduğu görülmüştür. Nitel bulgular, özellikle kısa süreli videoların daha anlaşılır, dikkat çekici ve odaklanmayı kolaylaştırıcı bulunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, yapay zekâ ile üretilmiş öğretimsel videolarda özellikle video süresi, anlatım açıklığı ve içeriğin yapılandırılma biçiminin önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of AI-generated instructional videos on middle school students' video engagement levels, motivation toward instructional materials, and academic achievement. The study was conducted using a mixed-methods approach. In the quantitative dimension, a quasi-experimental process with pre-test and post-test implementations was carried out with four experimental groups formed from different combinations in terms of video duration and character type; in the qualitative dimension, students' views regarding the implementation process were examined through focus group interviews. The quantitative dimension of the study was conducted with a total of 45 students enrolled in different public middle schools in the city center of Kırşehir during the spring semester of the 2025–2026 academic year. The video engagement scale, the instructional material motivation scale, and an academic achievement rubric were used as quantitative data collection instruments. Qualitative data were obtained through semi-structured focus group interviews. Quantitative data were analyzed using Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, and Wilcoxon Signed-Rank tests in SPSS, while qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that short-duration videos yielded more favorable outcomes regarding students' video engagement levels. It was also determined that the implementation process had positive effects on students in terms of motivation and academic achievement. Character type alone was not found to be a decisive factor; however, in certain experimental conditions, video duration and character type together produced significant differences. The qualitative findings indicated that short-duration videos in particular were perceived as more comprehensible, attention-grabbing, and conducive to focus. In conclusion, it was determined that video duration, clarity of narration, and the way content is structured are especially important in AI-generated instructional videos.