Türkiye'de sponsorluk yapısı ve işleyişi: Spor federasyonları örneği
Sponsorship structure and functioning in Turkey: The case of sports federations
  1. Tez No: 1009439
  2. Yazar: SEÇKİN RENKLİBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de faaliyet gösteren spor federasyonlarının sponsorluk yapısı ve işleyişi kapsamlı bir biçimde incelenmiş; mevcut sponsorluk sisteminin işlevselliği değerlendirilerek sistemin geliştirilmesine yönelik somut öneriler ortaya konulmuştur. Günümüzde spor endüstrisinin hızla büyümesi ve profesyonelleşmesiyle birlikte, sponsorluk faaliyetleri spor federasyonları açısından yalnızca bir finansman kaynağı olmanın ötesine geçerek kurumsal gelişim ve marka değeri yaratma süreçlerinin de önemli bir parçası hâline gelmiştir. Bu çerçevede çalışma, federasyonların sponsorluk stratejileri, sponsor ilişkilerinin yönetimi ve yasal çerçeve boyutlarını çok yönlü bir perspektifle ele almıştır. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki spor federasyonlarının sponsorluk mekanizmalarını yapısal olarak ortaya koymak, bu mekanizmaların işleyişine dair mevcut durumu analiz etmek ve karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, veri toplama sürecinde doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında federasyonların yıllık faaliyet raporları, sponsorluk sözleşmeleri ve ilgili yasal mevzuat incelenmiş; ayrıca federasyon yöneticileri ve sponsorluk birimi temsilcileriyle gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla uygulamadaki işleyiş hakkında derinlemesine bilgi edinilmiştir. Elde edilen bulgular, federasyonların sponsorluk süreçlerinde kurumsal kapasite, uzmanlık ve stratejik planlama gibi konularda önemli eksiklikler barındırdığını ortaya koymaktadır. Sponsorluk ilişkilerinin çoğunlukla bireysel girişimlere dayandığı, süreçlerin yeterli düzeyde standardize edilmediği ve hesap verebilirliği sağlayacak denetim mekanizmalarının yeterince gelişmediği tespit edilmiştir. Bu durum, sponsorluk faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini ve etkililiğini olumsuz yönde etkilemektedir. Sonuç olarak, federasyonlarda sponsorluk süreçlerinin kurumsallaştırılması, stratejik bir yapı altında profesyonelce yönetilmesi, şeffaflığın artırılması ve denetlenebilir bir sistemin inşa edilmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda, bu alanlara yönelik politika önerileri geliştirilmiş ve federasyonlara rehberlik edebilecek yapısal düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the sponsorship structure and operational dynamics of sports federations operating in Turkey. The effectiveness of the current sponsorship system has been evaluated, and concrete recommendations have been proposed for its improvement. In the context of the rapidly growing and professionalizing sports industry, sponsorship activities have evolved beyond being merely a financial resource for federations; they have become a crucial component of institutional development and brand value creation. Accordingly, the study analyzes the sponsorship strategies of federations, the management of sponsor relationships, and the legal framework from a multidimensional perspective. The primary objective of the research is to reveal the structural mechanisms of sponsorship within Turkish sports federations, analyze the current functioning of these mechanisms, and develop solution-oriented proposals to address the identified challenges. A qualitative research method was adopted, utilizing document analysis and semi-structured interviews as data collection tools. Annual activity reports of federations, sponsorship agreements, and relevant legal regulations were reviewed. In addition, in-depth insights were obtained through interviews conducted with federation executives and sponsorship unit representatives. The findings indicate that federations face significant deficiencies in institutional capacity, expertise, and strategic planning within their sponsorship processes. Sponsorship activities are largely driven by individual initiatives, the processes lack standardization, and the mechanisms for accountability and oversight are underdeveloped. These factors negatively impact the sustainability and effectiveness of sponsorship efforts. In conclusion, the institutionalization of sponsorship processes within federations, the implementation of a professionally managed strategic structure, and the establishment of transparent and auditable systems are of critical importance. Based on the findings, policy recommendations have been developed, and structural improvements that can guide federations have been proposed.