Sağlık profesyonellerinden hemşirelerin mali durumlarının hizmet sunumuna etkileri
The effects of nurses' financial situation on service delivery
  1. Tez No: 1009438
  2. Yazar: MİNE KARANUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin kalitesi, toplumların refah düzeyini belirleyen temel göstergelerden biri olup, bu hizmetlerin etkin ve sürdürülebilir biçimde sunulmasında sağlık insan gücünün niteliği belirleyici bir rol oynamaktadır. Sağlık hizmeti sunumunun merkezinde yer alan hemşireler, hasta bakımının sürekliliğini sağlama, tedavi süreçlerini destekleme ve hasta memnuniyetini artırma açısından sağlık sistemlerinin en kritik meslek gruplarından biridir. Bu bağlamda hemşirelerin mesleki performanslarını ve hizmet sunumuna yönelik tutumlarını etkileyen faktörlerin başında ekonomik koşullar gelmektedir. Hemşirelerin mali durumları; ücret düzeyleri, yan haklar, çalışma koşulları, iş güvencesi ve kariyer olanakları gibi çok boyutlu unsurları kapsamakta olup, bu unsurların hizmet kalitesi üzerindeki etkileri son yıllarda giderek artan bir araştırma konusu hâline gelmiştir. Tez, nitel ve nicel verilerin birlikte ele alındığı betimleyici ve analitik bir araştırma yaklaşımına dayanmaktadır. Ulusal ve uluslararası literatür taraması, ikincil istatistiksel veriler ve politika belgeleri üzerinden yapılan analizler aracılığıyla, hemşirelerin mali koşulları ile sağlık hizmetlerinin kalitesi arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, hemşirelerin ekonomik refahının yalnızca bireysel bir sorun olmadığını; sağlık hizmetlerinin niteliği ve sağlık sisteminin sürdürülebilirliği açısından yapısal bir önem taşıdığını göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, hemşirelerin mali durumlarının sağlık hizmeti sunumunu doğrudan ve dolaylı biçimde etkilediğini ortaya koymakta; sağlık politikalarının, ücretlendirme sistemlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerin hizmet kalitesinin artırılması açısından kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Bu yönüyle tez, hemşirelerin ekonomik koşulları ile sağlık hizmetlerinin niteliği arasındaki ilişkiye odaklanarak literatüre katkı sunmakta ve politika yapıcılar için yol gösterici çıkarımlar ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The quality of healthcare services is one of the fundamental indicators determining the well-being of societies, and the quality of healthcare personnel plays a decisive role in the effective and sustainable delivery of these services. Nurses, who are at the heart of healthcare delivery, are one of the most critical professional groups in healthcare systems in terms of ensuring the continuity of patient care, supporting treatment processes, and increasing patient satisfaction. In this context, economic conditions are among the primary factors affecting nurses' professional performance and attitudes towards service delivery. The financial situation of nurses encompasses multi-dimensional elements such as salary levels, benefits, working conditions, job security, and career opportunities, and the impact of these elements on service quality has become an increasingly researched topic in recent years. This thesis is based on a descriptive and analytical research approach that combines qualitative and quantitative data. Through analyses conducted using national and international literature reviews, secondary statistical data, and policy documents, the relationships between the financial conditions of nurses and the quality of healthcare services have been revealed. The findings show that the economic well-being of nurses is not only an individual problem; it has structural importance in terms of the quality of healthcare services and the sustainability of the healthcare system. In conclusion, this study reveals that the financial situation of nurses directly and indirectly affects the delivery of healthcare services; it emphasizes that regulations aimed at improving health policies, wage systems, and working conditions play a critical role in enhancing the quality of services. In this respect, the thesis contributes to the literature by focusing on the relationship between the economic conditions of nurses and the quality of healthcare services, and provides guiding conclusions for policymakers.