Bebek bekleyen annelere yönelik“Bir Annenin Doğuşu”programı: Önleyici müdahale protokolünün hazırlanması ve uygulanması
“The Birth of a Mother”program for expecting mothers: Preparation and implementation of preventive intervention protocol
  1. Tez No: 1009484
  2. Yazar: ÖZGE BURAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilk kez anne olacak kadınlara yönelik geliştirilen“Bir Annenin Doğuşu”adlı altı haftalık grup psikoeğitim programının etkililiğini incelemiştir. Program; polivagal teori, mentalizasyon kuramı, matrescence çerçevesi ve Yalom'un grup dinamikleri modeline dayanan üç katmanlı bir dönüşüm modeli — sinirsel düzenleme, psikolojik yeniden yapılanma ve ilişkisel güçlenme — üzerine inşa edilmiştir. Araştırma, ön-test son-test eşit olmayan kontrol gruplu yarı deneysel pilot çalışma olarak yürütülmüştür. Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan, ilk bebeğine hamile ve gebeliği 12–27. haftaları arasında olan 42 katılımcı (deney=22, kontrol=20) ile çalışılmıştır. Gruplar arası farklar tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ile sınanmış, klinik önem Cohen's d etki katsayılarıyla değerlendirilmiştir. ANCOVA sonuçları programın prenatal distres (d=0.707), prenatal bağlanma (d=0.732), doğuma hazırlık (d=0.902) ve annelik rolünün kabulü (d=0.707) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve klinik düzeyde güçlü etkiler ürettiğini göstermiştir. Doğum öncesi annelik beklentileri ölçeğinde ise gruplar arası anlamlı farka ulaşılamamıştır (p=.09). Bulgular, programın önerdiği üç katmanlı dönüşüm modelinin ilk iki halkasını (sinirsel düzenleme ve psikolojik yeniden yapılanma) etkin biçimde desteklediğine işaret etmektedir. Buna karşın kimlik entegrasyonu, doğum sonrası döneme uzanan zamansal yapısı gereği, altı haftalık bir müdahale çerçevesinde tam anlamıyla tamamlanabilecek bir süreç olarak değerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effectiveness of a six-week group psychoeducation program titled“The Birth of a Mother,”developed for first-time expectant mothers. The program is grounded in a three-layered transformation model which are nervous system regulation, psychological reconstruction, and relational empowerment — drawing on Polyvagal Theory, mentalization theory, the matrescence framework, and Yalom's model of group dynamics. The study was conducted as a quasi-experimental pilot study with a pretest-posttest nonequivalent control group design. A total of 42 participants (experimental=22, control=20) were included — all first-time pregnant women between 12 and 27 weeks of gestation, residing in various cities across Turkey. Between-group differences were tested using one-way analysis of covariance (ANCOVA), and clinical significance was evaluated through Cohen's d effect size coefficients. ANCOVA results indicated that the program produced statistically significant and clinically robust effects on prenatal distress (d=0.707), prenatal attachment (d=0.732), birth readiness (d=0.902), and acceptance of the maternal role (d=0.707). No statistically significant between-group difference was found on the prenatal maternal expectations scale (p=.09). The findings suggest that the program effectively supported the first two layers of the proposed transformation model — nervous system regulation and psychological reconstruction. Identity integration, however, is understood to be a process that cannot be fully completed within a six-week intervention, given its inherently temporal structure extending into the postpartum period.