Üst düzey güvenlik sistemleri konusunda çalışan bir kamu kurumunda nasa-TLX yöntemi ile zihinsel iş yükünün hesaplanması
Calculating mental workload with nasa-TLX method in a public institution working on high-level security systems
- Tez No: 1009483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Günümüz çalışma yaşamında iş yükü çalışanların verimliliği, motivasyonu ve performansını etkileyen temel faktörlerden biridir. Geçmişte iş yükü daha çok fiziksel efor ve enerji harcamasıyla ilişkilendirilirken, sanayi devrimi ve teknolojik gelişmelerle birlikte bu durum değişmiş; makinelerin fiziksel emeğin yerini almasıyla birlikte yeni odak, zihinsel iş yüküne çevrilmiştir. İş yükünün doğru değerlendirilmesi hem kurumların verimliliği hem de çalışanların zihinsel ve fiziksel iyilik hali açısından kritik bir gerekliliktir. Zihinsel iş yükü, bireyin görevini yerine getirirken bilişsel kaynaklarını nasıl kullandığını ve bu süreçte ne kadar zihinsel çaba harcadığını ortaya koyan bir ölçüttür. Özellikle karmaşık ve dikkat gerektiren görevlerde zihinsel yükün dengede olması, hata oranlarını azaltmakta ve karar verme kalitesini yükseltmektedir. Bu tez çalışması, üst düzey güvenlik sistemlerinde görev yapan personelin zihinsel iş yükünü ölçmeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda araştırma şu sorulara odaklanmıştır: Zihinsel iş yükü nasıl tanımlanabilir? Çalışanların zihinsel yükünü etkileyen faktörler nelerdir? Bu yük hangi yöntemlerle ölçülüp değerlendirilebilir? Farklı yaş, eğitim ve deneyim düzeylerine sahip bireyler arasında zihinsel iş yükü algısı nasıl değişmektedir? Araştırma kapsamında, farklı pozisyonlarda görev yapan ve çeşitli demografik özelliklere sahip 30 çalışandan oluşan bir grup ile uygulama gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcılara uygulanan NASA-TLX (Task Load Index) yöntemi aracılığıyla toplanmış ve Jamovi (version 2.6.44.0) istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, boxplot grafiklerle görselleştirilerek değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Bu çalışma, güvenlik sistemleri alanında görev yapan personelin bilişsel yük seviyelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamayı ve gelecekte yapılacak görev dağılımı ve iş gücü planlamasına bilimsel bir dayanak oluşturmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
In today's working environment, workload has become one of the key factors influencing employees' productivity, motivation, and overall performance. While workload was traditionally associated with physical effort and energy expenditure, the Industrial Revolution and subsequent technological advancements have shifted this focus toward mental workload. As machines have increasingly taken over physical tasks, cognitive demands such as information processing, attention, decision-making, and problem-solving have gained greater importance. Accurate evaluation of workload is critical not only for improving organizational efficiency but also for maintaining employees' mental and physical well-being. Mental workload refers to the extent to which an individual utilizes cognitive resources and the amount of mental effort required to accomplish a given task. Maintaining an optimal level of mental workload, particularly in complex and attention-demanding environments, helps to minimize errors and enhance decision-making quality. This thesis aims to measure and evaluate the mental workload of personnel working in advanced security systems. The study focuses on the following research questions: How can mental workload be defined? Which factors influence employees' perceived mental load? By what methods can this load be measured and assessed? How does the perception of mental workload vary across individuals with different ages, educational backgrounds, and professional experiences? The research was conducted with a sample of 30 participants working in various positions within a high-security environment. Data were collected using the NASA-TLX (Task Load Index) method and analyzed through the Jamovi (version 2.6.44.0) statistical software. The results were visualized and interpreted using boxplot graphics to explore relationships between demographic variables and mental workload levels. Overall, the study contributes to a better understanding of cognitive demands in high-level security operations and provides a scientific foundation for future improvements in task allocation, workforce planning, and ergonomic system design.