Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin teknoloji kullanımı ve algılanan stres düzeyinin belirlenmesi
Determining the technology use and perceived stress levels of students in the Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 1009489
  2. Yazar: SEVİLAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜRKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin teknoloji kullanımı ve algılanan stres düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2023-2024 yılları arasındaki lisans düzeyindeki 413 gönüllü öğrenci katılmıştır. Kişisel Bilgiler Formu, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, tarama anketiyle birlikte toplanmıştır. Teknoloji bağımlılığı ölçeği Aydın, F. (2017) tarafından geliştirilmiştir.Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler ile birlikteT-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Testi gibi parametrik testler bir arada kullanmıştır. Açıklayıcı faktör analizleri ve güvenirlik analizleri için istatistiksel paket programlarından yararlanılmıştır. Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) Cohen, Kamark, Mermelstein (1983) tarafından geliştirilmiştir. Ölçeğin Türkçeye çevrilerek geçerlik ve güvenirlik çalışması Eskin ve diğerleri (2013) tarafından yapılmıştır (Eskin, Harlak, Demir kıran, Dere boy, 2013).Araştırma sonucunda, öğrencilerin teknoloji bağımlılığı düzeyleri ile toplam stres düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=,267;p<,001). Teknoloji bağımlılığı puanları arttıkça öğrencilerin Negatif Stres (Rahatsızlık) algılarının arttığı, ancak Pozitif Stres (Özyeterlik) algılarının anlamlı düzeyde değişmediği görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre genel teknoloji bağımlılığı ve stres puanlarında anlamlı bir fark bulunmazken; kadınların anlık mesajlaşma, erkeklerin ise çevrimiçi oyun oynama bağımlılığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bölüm bazında yapılan analizde, Spor Yöneticiliği bölümü öğrencilerinin teknoloji bağımlılığı düzeyleri diğer bölümlere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca, sosyo-ekonomik düzeyi“yüksek”olan öğrencilerin ve günlük kullanım süresi 3 saati aşan öğrencilerin teknoloji bağımlılığı puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir.Çalışma bulguları, teknoloji bağımlılığının üniversite öğrencilerinde algılanan stresi yordayan önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Özellikle Spor Yöneticiliği bölümü öğrencileri ve sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan öğrenciler risk grubu olarak değerlendirilmiştir. Teknoloji kullanımının kontrolsüz artışı, öğrencilerin stres ve rahatsızlık düzeylerini artırırken, başa çıkma becerilerini (özyeterlik) doğrudan etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the technology usage and perceived stres levels of students in the Faculty of Sports Sciences. A total of 413 volunteer under graduate students studying at Ondokuz Mayıs University between the years 2023-2024 participated in the research. Data were collected using a Personal Information Form, the Technology Addiction Sale, and a screening questionnaire. The Technology Addiction Scale was developed by Aydın, F. (2017). In the analysis of the obtained data, descriptive statistics were used along with parametrictests such as the T-test, ANOVA, and Pearson Correlation Test. Statistical soft ware pack ages were utilized forex ploratory factoranaly sesand reliability analyses.The Perceived Stress Scale (PSS) was developed by Cohen, Kamark, and Mermelstein (1983). The scale was translated intoTurkish, and itsvalidity and reliability study was conducted by Eskin et al. (2013) (Eskin, Harlak, Demirkıran, Dereboy, 2013).As a result of there search, a significant positive relationship was found between students' technology addiction levels and their total stres levels (r=.267;p<.001). It was observed that as technology addiction scores increased, students' perceptions of NegativeStress (Distress) increased, but theirperceptions of PositiveStress (Self-efficacy) did not changesignificantly. While nosignificant difference wasf ound in general technology addiction and stresss cores based on the gendervariable, it was determined that women had higher addiction levels forinstant messaging, while men had higheraddictionlevelsfor online gaming. Inthedepartment-basedanalysis, the technology addiction levels of Sports Management students were found to be significantly higher than those of other departments. Additionally, it was determined that students with a“high”socio-economic statu and students with a daily usage time exceeding 3 hours had significantly higher technology addiction scores. The study find ingsindicate that technology addiction is an important factor predicting perceived stress in university students. Inparticular, Sports Management students and students with high socio-economic status were valuated as risk groups. The uncontrolledincrease in technology usa geincreases students' stres and distress levels, while it does not directly affect their coping skills (self-efficacy).