Cezayir basınında Türkiye'nin imajı 1935-2019
Turkey's image in the Algerian press 1935-2019
- Tez No: 1009490
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 1935'ten 2019'a kadar olan dönemde Cezayir ulusal basınında Türkiye imajı incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Osmanlı varlığından başlayarak Fransız işgali dönemi ve sonrasındaki bağımsızlık sürecine kadar uzanan köklü Türk-Cezayir ilişkilerinin medya aracılığıyla nasıl yansıtıldığını analiz etmektir. Bu doğrultuda, Cezayir ulusal basınında Türkiye'ye ilişkin söylemler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılarak, seçilen Cezayir ulusal gazetelerinin haber ve yorum içerikleri incelenmiştir. İnceleme kapsamına alınan gazeteler; Arapça yayımlanan El-Bisâ'ir ( , البصائر 1956–1935), El-Şa'b (1989– الشعب, 1964 ve 1990–2002), El-Mücâhid (1964– المجاهد, 1956 ve 2010–2015), El-Khabar (2020– الخبر, 2006 ) ve Fransızca yayımlanan El-Watan (1990–2020) gazeteleridir. Bu yayın organları, Cezayir hükümetine bağlı kamusal basın ile özel basın temsilcilerini kapsamaktadır. Çalışma kapsamında, gazetelerin içerikleri belirli kategoriler ve analiz birimleri çerçevesinde sistematik olarak incelenmiştir. Bu yaklaşım, Türkiye imajının farklı dönemlerde ve gazetelerde nasıl temsil edildiğini, ayrıca öne çıkan aktörlerin hangi bağlamlarda yer aldığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgulara göre, Arapça yayımlanan kamusal gazeteler Türkiye'ye genel olarak olumlu bir yaklaşım sergilerken, özel Arapça gazetelerin tarafsız bir tutum benimsediği görülmüştür. Buna karşın, Fransızca yayımlanan özel gazetelerin çoğunlukla Türkiye'ye karşı olumsuz bir bakış açısı yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the image of Turkey in the Algerian national press between 1935 and 2019 is examined. The primary aim is to analyze how the deep-rooted Turkish-Algerian relations— beginning with the Ottoman presence and extending through the French colonial period to the post-independence era—were represented in the media. Accordingly, the discourse on Turkey in the Algerian national press is evaluated through a content analysis approach. Using the method of content analysis, this research investigates the news and commentary content of selected Algerian national newspapers. The newspapers analyzed include the Arabic-language publications El-Bisâ'ir (1956– البصائر, 1935 ), El-Sha'b (1989– الشعب, 1964 and 1990–2002), El- Mujâhid (1964– المجاهد, 1956 and 2010–2015), El-Khabar (2020– الخبر, 2006 ), and the Frenchlanguage newspaper El-Watan (1990–2020). These newspapers represent both state-owned (public) and privately owned press outlets in Algeria. Within the framework of this study, various categories and units of analysis were established to systematically examine the selected newspapers. This methodological approach made it possible to determine how Turkey's image was reflected in different periods and newspapers, as well as how prominent actors were portrayed within specific contexts. The findings reveal that Arabic-language public newspapers generally presented a positive image of Turkey, while privately owned Arabic newspapers adopted a neutral stance. In contrast, French-language private newspapers tended to display a predominantly negative attitude toward Turkey.