Spor yapan bireylerin öznel zindelik düzeyleri ile sosyal sorumluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between subjective well-being levels and socialresponsibility levels among individuals who exercise
- Tez No: 1009488
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireysel sosyal sorumluluk ile öznel zindelik arasındaki ilişkileri incelemek ve öznel zindeliğin günlük stres düzeyi, günlük enerji seviyesi ile bazı demografik ve yaşam tarzı değişkenleri bağlamında nasıl farklılaştığını ortaya koymaktır. Araştırma evrenini yetişkin bireyler oluşturmakta olup, örneklem 524 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş dağılımı ağırlıklı olarak 18–24 yaş aralığındadır. Araştırmada nicel yöntemler kullanılmış; betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Betimsel bulgular, katılımcıların bireysel sosyal sorumluluk düzeylerinin genel olarak orta düzeyin altında seyrettiğini, buna karşılık öznel zindelik düzeylerinin orta ve üst seviyede olduğunu göstermiştir. Bu durum, bireysel sosyal sorumluluğun öznel zindelikten bağımsız bir yapı olmadığını, ancak öznel zindeliğin tek başına sosyal sorumluluk düzeyiyle açıklanamayacağını ortaya koymaktadır. Tek yönlü varyans analizi sonuçları, stres düzeyine göre bireysel sosyal sorumluluk düzeylerinin farklılaşmadığını, ancak öznel zindelik düzeylerinin stres gruplarına göre anlamlı şekilde değiştiğini ortaya koymuştur. Post-hoc analizler, düşük stres düzeyine sahip bireylerin öznel zindelik puanlarının yüksek stres grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri, demografik değişkenler, günlük enerji ve stres kontrol edildiğinde, bireysel sosyal sorumluluğun öznel zindeliğe anlamlı ve bağımsız bir katkı sağladığını ortaya koymuştur. Bulgular, psikolojik iyi oluşu desteklemeye yönelik müdahalelerde yalnızca bireysel duygu durumlarına değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk algısını güçlendirmeye yönelik uygulamaların da önemini vurgulamaktadır. Araştırma, öznel zindeliği açıklamada bireysel sosyal sorumluluğu merkeze alan sınırlı sayıda çalışmaya ampirik katkı sunmakta ve eğitim, spor ile psikososyal gelişim temelli uygulamalar için bilimsel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between individual social responsibility and subjective well-being and to reveal how subjective well-being differs in the context of daily stress levels, daily energy levels, and certain demographic and lifestyle variables. The study population consists of adult individuals, and the sample comprises 524 participants. The age distribution of participants is predominantly in the 18–24 age range. Quantitative methods were used in the study; descriptive statistics, one-way analysis of variance, and hierarchical regression analyses were applied. Descriptive findings show that participants' individual social responsibility levels generally remained below average, while their subjective well-being levels were at medium and high levels. This situation reveals that individual social responsibility is not a structure independent of subjective well-being, but that subjective well-being alone cannot explain social responsibility levels. One-way ANOVA results revealed that individual social responsibility levels did not differ according to stress level, but subjective well-being levels changed significantly according to stress groups. Post-hoc analyses showed that individuals with low stress levels had significantly higher subjective well-being scores compared to the high stress group. Hierarchical regression analyses revealed that individual social responsibility made a significant and independent contribution to subjective well-being when demographic variables, daily energy, and stress were controlled for. The findings emphasize the importance of interventions aimed at strengthening the perception of social responsibility, as well as individual emotional states, in interventions designed to support psychological well-being. The research provides empirical contributions to the limited number of studies that focus on individual social responsibility in explaining subjective well-being and establishes a scientific basis for education, sports, and psychosocial development-based interventions.