Akıllı telefon tabanlı odyometri: Hava ve kemik yolu eşiklerinin, konuşmayı ayırt etme skorunun klinik geçerliliği
Smartphone-based audiometry: Clinical validity of air and bone conduction thresholds and speech discrimination scores
- Tez No: 1009495
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇALIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, HearinTest adlı akıllı telefon tabanlı işitme testi uygulamasının klinik odyometri ile olan uyumluluğu değerlendirilmiştir. Hava yolu, kemik yolu ve konuşma odyometrisi parametreleri mobil uygulama ve klinik odyometri cihazı kullanılarak aynı bireylerde karşılaştırılmıştır. Yöntemler arası farklar Wilcoxon işaretli sıralar testi ile, uyumluluk ise Bland–Altman analizi ile incelenmiştir. Bulgular, bazı frekanslarda istatistiksel farklılıklar bulunmakla birlikte ölçümlerin büyük bölümünün klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde yer aldığını göstermiştir. Özellikle kemik yolu ölçümlerinde daha yüksek uyumluluk saptanmıştır. Çalışma kapsamında uygulanan çok aşamalı kalibrasyon yaklaşımının ölçüm doğruluğunu artırdığı değerlendirilmiş ve elde edilen düzeltme faktörleri doğrultusunda yapılacak final kalibrasyon sonrası uygulamanın klinik değerlendirmeyi destekleyici güvenilir bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the agreement between the smartphone-based hearing test application HearinTest and conventional clinical audiometry. Air conduction, bone conduction, and speech audiometry parameters were compared in the same individuals using both the mobile application and a clinical audiometer. Differences between methods were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test, and agreement was assessed through Bland–Altman analysis. Although statistically significant differences were observed at certain frequencies, most measurements were found to fall within clinically acceptable limits. Higher agreement was particularly observed in bone conduction thresholds. The multi-stage calibration approach implemented in this study was considered to enhance measurement accuracy, and it was concluded that following final calibration adjustments, the application may serve as a reliable tool to support clinical audiological assessment.