Muhasebe ve denetim açısından işletmenin sürekliliği ve sürdürülebilirlik: İnşaat sektörü üzerine bir araştırma
Business continuity and sustainability in terms of accounting and auditing: An empirical study on the construction industry
  1. Tez No: 1009566
  2. Yazar: MEHMET EMİN GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELİM SÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzün belirsizliklerin arttığı rekabetçi iş ortamında işletmelerin faaliyetlerini uzun vadede sürdürebilmesi yalnızca finansal performansla değil, aynı zamanda çevresel ve sosyal sorumlulukların etkin biçimde yönetilmesiyle yakından ilişkilidir. Bu bağlamda işletme sürekliliği ve sürdürülebilirlik kavramları, muhasebe ve denetim disiplinleri açısından önemli bir stratejik çerçeve oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren inşaat sektörü işletmeleri özelinde muhasebe ve denetim süreçlerinin işletme sürekliliği ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarına olan katkısını incelemektir. Araştırmanın teorik bölümünde işletme sürekliliği ve sürdürülebilirlik kavramları; muhasebenin süreklilik ilkesi, risk temelli denetim yaklaşımı, sürdürülebilirlik raporlaması ve çevresel muhasebe çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise inşaat sektöründe görev yapan beyaz yakalı çalışanların konuya ilişkin algıları nicel araştırma yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların işletme sürekliliği ve sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin algılarının genel olarak orta düzeyde yoğunlaştığını göstermektedir. Katılımcılar özellikle sürdürülebilir ürün ve hizmet geliştirme, doğal kaynakların verimli kullanımı ve sürdürülebilirlik ilkelerine uygun tedarikçi seçimi gibi uygulamaları daha yüksek düzeyde değerlendirmiştir. Buna karşılık sürdürülebilirlik alanında paydaşlarla iş birliği kurulmasına yönelik algının görece daha düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Muhasebe ve denetim süreçlerine ilişkin değerlendirmelerde ise iç denetim ve denetim faaliyetlerinin sürdürülebilirlik performansını izleme ve kurumsal farkındalık oluşturma açısından önemli araçlar olarak görüldüğü tespit edilmiştir. Bununla birlikte denetim raporlarının kurumsal itibar üzerindeki etkisi ve denetim süreçlerinin etik uyumu sağlamadaki rolüne yönelik algının sınırlı olduğu görülmektedir. Ayrıca demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda katılımcıların algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak çalışma, muhasebe ve denetim süreçlerinin işletme stratejileriyle bütünleştirilmesi durumunda işletme sürekliliği ve sürdürülebilirlik performansına önemli katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly uncertain and competitive business environment, the long-term sustainability of firms depends not only on financial performance but also on the effective management of environmental and social responsibilities. In this context, the concepts of business continuity and sustainability have gained strategic importance within the fields of accounting and auditing. The aim of this study is to examine the contribution of accounting and auditing processes to business continuity and sustainability practices in construction sector companies operating in Türkiye. In the theoretical framework of the study, the concepts of business continuity and sustainability are discussed within the scope of the going concern principle of accounting, risk-based auditing approaches, sustainability reporting, and environmental accounting. In the empirical part of the research, the perceptions of white-collar employees working in the construction sector regarding these concepts were analyzed using a quantitative research method. The findings indicate that participants' perceptions of business continuity and sustainability practices are generally at a moderate level. Participants evaluated practices such as the development of sustainable products and services, efficient use of natural resources, and the selection of suppliers in line with sustainability principles at relatively higher levels. However, the perception regarding collaboration with stakeholders in sustainability initiatives was found to be comparatively lower. Evaluations related to accounting and auditing processes revealed that internal auditing and audit activities are perceived as important tools for monitoring sustainability performance and increasing organizational awareness. Nevertheless, perceptions regarding the role of audit reports in enhancing corporate reputation and ensuring ethical compliance were found to be relatively limited. Additionally, comparative analyses based on demographic variables showed no statistically significant differences in participants' perceptions. Overall, the study suggests that integrating accounting and auditing processes into corporate strategies can significantly contribute to business continuity and sustainability performance.