Walter of Orleans: A prelate of the ninth century
Orleanslı Walter: Bir dokuzuncu yüzyıl piskoposu
  1. Tez No: 1009578
  2. Yazar: AHMET ALP KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVID EWAN THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 867 ile 892 yılları arasında Orléans piskoposu olan Walter'ın kariyerini inceleyip, kendisinin kontrolünde olan Orléans kilisesinin idaresinde gerçekleştirmiş olduğu değişiklikleri ve aynı zamanda onun geç Karolenj Frank Krallığı'nın siyasi yapısına bulunmuş olduğu etkileri analiz etmektedir. Kurumsal, siyasi ve idari analizleri birleştireren bu çalışma, Walter'ın dokuzuncu yüzyıl Batı Frank idari ve siyasi yaşamındaki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Görev süresinin ikinci yılında ilan ettirmiş olduğu psikoposluk fermanını dikkatlice analiz eden bu tez, Walter'ın Orléans kilisesinin idari yapısı üzerindeki etkilerini ve kontrolü altındaki piskoposluğu yönetme biçiminde seleflerinden ayrıldığı noktaları belirlemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, Walter'ı Neustria'nın siyasi denklemindeki yerinin saptanmasını hedefleyen bu tez, onun Hugh ile olan yakın ilişkisini ve ardından Batı Frank Krallığı'nın ilk Karolenj olmayan kralı iv Odo'ya verdiği desteği incelemektedir. Bu çalışma, Karolenj dönemine ait olan fermanları, Kronikleri ile Kanun koleksiyonları, ve piskopos yazışmaları aracılığıyla, Walter'ın siyasi bir arabulucu olarak işlev gördüğünü, ittifakları kolaylaştırdığını, iktidar geçişlerini meşrulaştırdığını ve Orléans ve çevresindeki kraliyet otoritesinin pekişmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the episcopal career of Walter, bishop of Orléans between 867 and 892, and argues that his significance lay not merely in local ecclesiastical administration but in his active role within the political structures of late Carolingian Francia. By combining institutional, political, and administrative analysis, the study determines the place of Walter in the ninth-century Western Frankish political life. By carefully analysing his capitulary, which was promulgated in the second year of his tenure, this thesis tries to determine his effects on the administrative structure of the church of Orléans and the points where he parted his ways with his predecessors in the means of governing the Diocese, which was under his control. The second part situates Walter within the political landscape of Neustria. It examines his close association with Hugh the Abbot and his subsequent support for ii Odo, the first non-Carolingian king of West Francia. Through charter evidence, narrative sources, and episcopal correspondence, the thesis shows that Walter functioned as a political broker, facilitating alliances, legitimizing power transitions, and contributing to the consolidation of royal authority in and around Orléans.