Chlorella mikroalg türünün yağ oranının arttırılmasına yönelik farklı yetiştirme yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of different cultivation methods for increasing the oil content of chlorella
- Tez No: 1009649
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONURALP ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Chlorella mikroalg türünün biyoyakıt üretimi açısından önemli olan lipid (yağ) oranının arttırılmasına yönelik farklı yetiştirme yöntemleri araştırılmış ve Chlorella kültürlerinde farklı ışık yoğunluklarının, dalga boylarının ve fotoperiyotların lipid birikimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Dünyadaki enerji talebinin büyük kısmı fosil yakıtlardan temin edilmekte olup, bu kaynakların maliyetli ve tükenebilir olması, araştırmacıları alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Bu kaynakların en önemlilerinden biri de mikroalglerdir. Mikroalgler, fotosentetik verimlilikleri yüksek, hızlı büyüyen ve çeşitli metabolitler üretebilen tek hücreli mikroorganizmalar olup, yenilenebilir enerji kaynakları içinde biyoyakıt üretimi için büyük öneme sahiptirler. Mikroalgler fotosentez yoluyla CO2'i kullanarak yağ üretimi yapmaktadırlar. Mikroalglerden elde edilen biyoyağ direkt yakıt olarak kullanılabilir veya kimyasal olarak biyodizele dönüştürülebilir. Chlorella çeşidi ise yüksek yağ oranı ve klorofil sayesinde diğer türlerine göre biyoyakıt üretimi için çeşitleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Çalışma kapsamında Chlorella kültürleri kapalı fotobiyoreaktörlerde, balon jojelerde ve tübuler sistemde üretilerek ışık kaynağının değiştirilmesiyle mikroalglerdeki biyokütle, klorofil ve yağ oranındaki değişimler gözlemlenmiştir. Yetiştirilecek mikroalg türü UTEX firmasından temin edilmiş olup, sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırılarak elde edilen bulgular istatistik olarak ANOVA yöntemiyle değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar, yüksek ışık yoğunluğunun ve kırmızı LED ışığın lipid birikimini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. En yüksek yağ oranı, kırmızı LED aydınlatmasında görülmüştür. Alınan veriler, ışık değişkeni ile besin öğesinin mikroalg verim artışı sağlamak için etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, ışıklanma süresi, ışık şiddeti, farklı dalga boylu LED'ler, besin, PH ve karıştırmanın mikroalglerdeki biyokütle, hücre sayısı ve hücre kütlesinde değişimlere yol açtığını göstermiştir. Çevre dostu ve sürdürülebilir biyoyakıt enerji üretimi talepleri ışığında, Chlorella çeşidinin farklı yetiştirme koşullarının belirlenmesi, ilerideki endüstriyel alanda rol alacak olan biyoyakıt üretiminin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Various cultivation methods have been investigated to increase the lipid (oil) content of the Chlorella microalgae, which is crucial for biofuel production, and the effects of different light intensities, wavelengths, and pHotoperiods on lipid accumulation in Chlorella cultures have been investigated. The majority of the world's energy demand is supplied by fossil fuels, and the cost and exhaustibility of these resources have led researchers to seek alternative energy sources. One of the most important of these sources is microalgae. Microalgae are single-celled microorganisms with high pHotosynthetic efficiency, rapid growth, and the ability to produce a variety of metabolites. They are crucial for biofuel production as a renewable energy source. Microalgae produce oil by using CO2 through pHotosynthesis. Biooil obtained from microalgae can be used directly as fuel or chemically converted into biodiesel. Chlorella, with its high oil content and chloropHyll content, ranks among the top biofuel producers. In this study, Chlorella cultures were grown in closed pHotobioreactors, volumetric flasks, and tubular systems. Changes in biomass, chloropHyll, and lipid content of the microalgae were observed by varying the light source. The microalgae species to be cultivated was supplied by UTEX, and the results were compared with literature data and statistically analyzed using ANOVA. Experimental results showed that high light intensity and red LED light positively affected lipid accumulation. The highest lipid content was observed in accessions subjected to red LED illumination and a 50% nitrogen reduction. These data demonstrate that light and nutrient manipulation is an effective method for increasing microalgae yield. The findings showed that exposure time, light intensity, different wavelength LEDs, nutrients, pH, and mixing all led to changes in biomass, cell number, and cell mass in microalgae. In light of the demand for environmentally friendly and sustainable biofuel energy production, determining different cultivation conditions for Chlorella cultivars will contribute to the development of biofuel production, which will play a role in the future industrial field.