Chlorella vulgaris beijerinck 1890'in tatlısu birikintilerinden izolasyonu ve laboratuvar ortamında üretilme şartlarının araştırılması ve fizyolojileri
- Tez No: 55140
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
CHLORELLA VULGARIS Beijerinck, 1890 'İN TATLISU BİRİKİNTİLERİNDEN İZOLASYONU VE LABORATUVAR ORTAMINDA ÜRETİLME ŞARTLARININ ARAŞTIRILMASI VE FİZYOLOJİLERİ (DOKTORA TEZİ) Dilek KORÜREK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK - 1996 OZ Bu araştırmada tatlısu birikintilerinde yaygın olarak bulunan, tek hücreli bir yeşil alg olan Chlorella vulgaris türünün üreme durumları ve yetişme koşullan araştırılmıştır. Çalışmada değişik su birikintilerinden toplanan örnekler üzerinde çeşitli besi ortamları kullanılarak, hangi ortamın daha iyi sonuç verdiği, hücre sayılan ve biyomas ağırlıklan bakımından tespit edilmiştir. Işık, pH, kültürlere hava verilmesi fiziksel bir etmen olarak, kültürlerin gelişimi etkilemiştir. 6 değişik besi ortamı kültürlerin yetiştirilmesinde denenmiştir. Hücre sayısı bakımından en iyi gelişme Üreli Chlorella besi yerinden elde edilirken, biyomas ağırlığı bakımından Knop besi yerinde en yüksek verim alınmıştır. Ucuz ve doğal bir besin kaynağı olarak maden sulan denenmiştir. 4 değişik yerden alman maden sulanndan hücre sayılan bakımından ve biyomas ağırlığı bakımından en yüksek değer Bursa Özkaynak maden suyundan elde edilmiştir. Chlorella vulgaris 'in 100, 200, 500, 1000, 2000, 4000 ml'lik üretimleri yapılmıştır. Bu kültürlerden klorofıl- a, protein, yağ, selüloz, karbonhidrat analizleri yapılmıştır. Protein analizlerinde en yüksek değer Gazi Rektörlük havuzunda tespit edilmiştir. Kullanılan besi ortamı muhtevasına göre hücre içindeki protein ve yağ mıitan değiştirilebilir ibaresinden hareketle 3 besi yerinde Rektörlük havuzu suşları tekrar yetiştirilmiş ve sonuçta Üreli Chlorella ortamı kullanılan kültürlerin protein verimini artırdığı,hücrelerdeki yağ oranını ise Pratt besi ortamının artırdığı bulunmuştur. Işık ve sıcaklığın gelişimi olumlu yönde etkilediği yapılan deneylerle gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : C. vulgaris, Mikroalg, Kültür sistemleri, Mikroalg analizi Bilim Kodu : 224 08 00 Sayfa Adedi : 181 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Kazım YILDIZ II
Özet (Çeviri)
ISOLATION OF CHLORELLA J^/XG^i?/5Beijerinck,1890 FROM FRESH-WATER AND INVESTIGATION OF REPRODUCTION IT IN LABORATORY CONDITION AND THEIR PHYSIOLOGY (Ph. D. Thesis) Dilek KORÜREK GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1996 ABSTRACT In this investigation, Chlorella vulgaris which have been found in amounts in fresh- water, an unicelular green algae have been searched as their reproduction and growing quantities. In studies the examples which are collected from different ' fresh-water samples tested in order to obtain the best reproduction conditions by cell amount and biomasses. Light, pH and as a physical factors giving air to the cultures, develop propress in the cultures. Six different organic medium is experimented as to breed cultures. As a criteria for the cell number the most excessive bred is obtained at with urea clorella medium, and as biomass weight the best result is obtained at Knop medium. As a cheap and natural medium, mineral water is choosen. The best result is obtained with Bursa Özkaynak mineral water amoung the choosen other four water samples. Chlorella vulgaris is breeded as in 100, 200, 500, 1000, 2000, 4000 ml examples. The analysis of chlorophyll-a, protein, lipid, cellulose, carbonhidrates are tested in the cultures. The highest level in protein analysis is tested in Gazi Rek. Pool sample. From the point of view, using different kinds of medium the amounts of lipid and protein could be changed in 3 different mediums Rek. pool cells are produced and as a result the group of cells that using urea medium the amount of protein in cells are increased and in Prat medium in the cells the lipid amount is in creased. In experiments its showed that light and temprature have positive effects on growing. illKeywords : C. vulgaris, Micro Algae, Culture Systems, Micro Algae Analysis Scientific Code : 224 08 00 Number Page : 180 Supervisor : Prof.Dr. Kazım YILDIZ IV