Avrupa Birliği'nin biyoenerji politikalarının dünya gıda arz güvenliğine etkisi
The effect of the European Union's bioenergy policies on world food supply security
  1. Tez No: 1009657
  2. Yazar: ABDULLAH GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Ülkeler, iktisadi büyüme ve kalkınmalarında önemli rol oynadığı için enerji kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla ülkelerin enerjiye olan bağımlılıkları her geçen gün artmaktadır. Ancak, bu bağımlılığa bağlı olarak yeni sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan söz konusu olumsuz sonuçların giderilmesi ve yeni girişimler ile ülkeler arasında dengeli enerji politikalarının belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin yenilenebilir enerji politikaları kapsamında biyoenerji politikasının dünya gıda arz güvenliğine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Avrupa Birliği, biyoenerji üretiminde enerjinin sürekliliği adına yeni politikalar üretmektedir. Bu kapsamda çalışmada, önce yenilenebilir enerji kaynakları çerçevesinde biyoenerji ele alınmıştır. Daha sonra Avrupa Birliği'nin biyoenerji politikaları ve bu politikaların dünya gıda arz güvenliğine etkisi incelenmiştir. Çalışmada, Avrupa Birliği'nin biyoenerji kaynağı için oluşturduğu direktifler ve belirlediği politikaların, dünya gıda arz güvenliğine olumsuz yansımalarının da olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries need energy resources as they play an important role in their economic growth and development. Therefore, the dependence of countries on energy is increasing day bay day. However, new problems arise due to this dependence. In this respect, its important to eliminate these negative results and to determine balanced energy policies between countries with new intiatives. In this study, it is aimed to examine the effect of bioenergy policy on World of food supply security within the scope of renewable energy policies of the European Union. The European Union produces new policies fort he continuity of energy in bioenergy production. In this context, in the study, firstly bioenergy was discussed whithin the framework of renewable energy sources. Then, the bioenergy policies of the European Union and the effects of these policies on World food supply security were examined. In the study, it was concluded that the directives and policies determined by the European Union for bionenergy source also have negative reflations on world food supply security.