Faz kontrastlı X-ışını görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesi
Development of X-ray phase-contrast imaging techniques
  1. Tez No: 1009656
  2. Yazar: DİDEM GÖKBEL KEKLİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Edge illumination (EI) faz kontrastlı X-ışını görüntüleme (X-ray phase contrast imaging, XPCI), geleneksel zayıflama kontrastının yanı sıra faz kontrastı ve karanlık alan kontrastı sağlayan umut verici bir tekniktir. Ancak geleneksel X-ışını görüntülemenin aksine, elde edilen projeksiyonlarda yoğunluk değişikliklerine yol açan EI-XPCI fokal spot kaymalarına daha duyarlıdır. Sonuç olarak, bu projeksiyonlardan tahmin edilen zayıflama, faz ve karanlık alan kontrast parametreleri de bu değişikliklerden etkilenir. Bu çalışmada, yakın zamanda geliştirilen CAD-ASTRA takım kutusunu kullanarak yapılan doğru faz kontrast simülasyonları aracılığıyla, fokal spot kaymalarının EI-XPCI parametre tahminine etkisini inceliyoruz. Bu değişiklikler daha sonra öz tekdüze alanlar (eigen flat fields, EFF'ler) hesaplanarak modellenir. Ardından, EFF'ler, bir EI-XPCI alımının her faz adımına karşılık gelen projeksiyonları normalleştirmek için kullanılır. Sonuçlar, EFF'lere dayalı dinamik tekdüze alan düzeltmesinin (flat field correction, FFC), EI-XPCI'da geleneksel FFC'den daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Edge Illumination X-ray phase contrast imaging (EI-XPCI) is an advanced imaging method that captures not only traditional attenuation contrast but also phase and dark field contrast. However, unlike standard X-ray imaging, EI-XPCI is more susceptible to focal spot movement, which causes intensity fluctuations in captured projections. Consequently, the attenuation, phase, and dark field parameters derived from these projections are affected by such variations. In this study, we investigate how focal spot movements impact parameter estimation in EI-XPCI using precise phase contrast simulations with the CAD-ASTRA toolbox. We model these variations by calculating eigen flat fields (EFFs), which are then applied to normalize projections at each phase step of an EI-XPCI scan. Our findings demonstrate that dynamic flat field correction using EFFs yields superior results compared to traditional flat field correction methods in EI-XPCI.