Urtica dioica L.'nin Alzheimer hastalığı modelinde AMPK/SIRT1 sinyal yolu, inflamatuar yanıt ve oksidatif strese etkisi
The role of Urtica dioica L. on the AMPK/SIRT1 signaling pathway, inflammatory response, and oxidative stress in an Alzheimer's disease model
  1. Tez No: 1009665
  2. Yazar: ELİF DİLARA PAZARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Alzheimer, ilerleyici bilişsel kayıplarla seyreden ve öğrenme, hafıza ile yürütücü işlevleri etkileyen nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın görülme sıklığı ise yıllar içerisinde artmaktadır. Bundan dolayı bu çalışma, Urtica dioica L. (ısırgan otu) tohumu yağının, sıçanlarda skopolamin ile oluşturulmuş Alzheimer benzeri bilişsel bozukluk modelinde nöroprotektif etkisini davranışsal, biyokimyasal ve moleküler düzeyde değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmada dört deney grubu oluşturulmuştur: Vehicle (kontrol), Alzheimer (skopolamin), Protektif (ısırgan otu tohumu yağı + skopolamin) ve UD (yalnızca ısırgan otu tohumu yağı). Deney protokolü kapsamında, koruyucu amaçla ısırgan otu tohumu yağı 10 gün süreyle oral gavaj yoluyla uygulanmış, 11. günde Alzheimer ve Protektif gruplara tek doz intraperitoneal skopolamin (16 mg/kg) verilmiştir. Skopolamin uygulamasını takiben Morris su labirenti, yükseltilmiş artı labirent ve açık alan testleri gerçekleştirilmiştir. Morris su labirenti prob gününde hedef kadranda geçirilen sürenin Protektif grupta Alzheimer grubuna kıyasla anlamlı derecede arttığı belirlenmiştir (p<0,05). Yükseltilmiş artı labirentte açık kollarda geçirilen süre (p<0,001) ve açık alan testinde toplam kat edilen mesafe ile hız parametreleri Protektif grupta Alzheimer grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,01). Serum biyokimyasal analizlerinde, lipid peroksidasyon göstergesi olan MDA düzeylerinin Alzheimer grubunda arttığı, buna karşın UD grupta anlamlı şekilde azaldığı saptanmıştır (p<0,01). Western blot analizlerinde AMPK, SIRT1, NRF2 ve NF-κB protein ekspresyon düzeyleri incelenmiş; ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak, bu bulgular, ısırgan otu tohumu yağının skopolaminle oluşturulan Alzheimer modelinde nöroprotektif potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease is a neurodegenerative disorder characterized by progressive cognitive decline, affecting learning, memory, and executive functions. The prevalence of the disease has been increasing over the years. Therefore, this study aimed to evaluate the neuroprotective effect of Urtica dioica L. (nettle) seed oil in a scopolamine-induced Alzheimer's-like cognitive impairment model in rats, at behavioral, biochemical, and molecular levels. Four experimental groups were established: Vehicle (control), Alzheimer (scopolamine), Protective (nettle seed oil + scopolamine), and UD (nettle seed oil only). According to the experimental protocol, nettle seed oil was administered orally via gavage for 10 days for protective purposes. On the 11th day, a single intraperitoneal dose of scopolamine (16 mg/kg) was administered to the Alzheimer and Protective groups. Following scopolamine administration, the Morris water maze, elevated plus maze, and open field tests were conducted. On the probe day of the Morris water maze, the time spent in the target quadrant was significantly longer in the Protective group compared to the Alzheimer group (p<0.05). In the elevated plus maze, the time spent in the open arms was significantly higher (p<0.001), and in the open field test, the total distance traveled and velocity parameters were significantly greater in the Protective group compared to the Alzheimer group (p<0.01). Serum biochemical analyses revealed that MDA levels, an indicator of lipid peroxidation, increased in the Alzheimer group but significantly decreased in the UD group (p<0.01). In Western blot analyses, the protein expression levels of AMPK, SIRT1, NRF2, and NF-κB were evaluated; however, no statistically significant difference was observed among the groups (p> 0.05). In conclusion, these findings reveal that nettle seed oil possesses neuroprotective potential in the scopolamine-induced Alzheimer's model.