Isırgan otu (Urtica dioica L. )'nun kanserleştirilmiş karaciğer üzerine etkisinin in vivo araştırılması
In vivo investigations of stinging Nettle (Urtica dioica L. ) on cancerous liver
- Tez No: 119737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISIRGAN OTU' NUN (Urtica dioica L.) KANSERLEŞTİRİLMİŞ KARACİĞER ÜZERİNE ETKİSİNİN IN VIVO ARAŞTIRILMASI HASAN EMRE ÖZBEK Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Melih Zeytinoğlu 2002, 79 Sayfa Son yıllarda, ısırgan otu (Urtica dioica L.)' nın çok çeşitli kanser türleri üzerine etkili olduğu iddiaları ortaya atılmıştır, fakat literatürde bu iddiaları destekleyebilecek bulgulara rastlanmamıştır. Bu yaklaşımla çalışmamızda, Urtica dioica'nın farklı kısımlarından hazırlanmış ekstrelerin ratlarda kanserleştirilmiş karaciğer üzerine etkilerini in vivo araştırmak amacıyla 2 aşamalı, 10 haftalık bir plan denenmiştir. Planın 1. aşaması olan kanserleştirme sürecinde benzen- kloroform karışımı (kontrol) 6 hafta süreyle 0.58 ml/kg dozunda haftada 3 kez intraperitonal olarak uygulanmıştır. 2. aşamada, 7. haftadan başlayarak farklı gruplara meyve ekstreli-ballı su, yaprak ekstreli-ballı su, ballı su sırasıyla 1.02, 1.02, 8.5 gr/kg dozlarında 4 hafta süresince oral yoldan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis IN VIVO INVESTIGATIONS OF STINGING NETTLE (Urtica dioica L.) ON CANCEROUS LIVER HASAN EMRE ÖZBEK Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Biology Program Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Melih Zeytinoğlu 2002, 79 Pages In recent years, there has been claimed stinging nettle (Urtica dioica L.) to be effective on various types of cancer but no data has been supported by the nomenclature. Therefore, the study was aimed to investigate the effect of extract prepared from different parts of Urtica dioica L. on cancerous liver in vivo. For this aim, a plan was made at two steps for 10 weeks. At the first step, cancerous liver was induced by intraperitonal administration of benzen-chloroform mixture (0.58 ml/kg) three times a week during 6 weeks. At the second step, fruit extract, leaf extract, water with honey were given to rats orally and they were given respectively at the doses of 1.02, 1.02, 8.5 gr/kg during 4 weeks.