İbnü'l-Arabî'de siyaset ve ahlak ilişkisi: Et-Tedbîrâtü'l-İlâhiyye örneği
The relationship between politics and ethics in Ibn al-ʿArabī: The case of al-Tadbīrāt al-Ilāhiyya
  1. Tez No: 1009698
  2. Yazar: RÜMEYSA NİHAL DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DEMİRLİ, PROF. DR. ENES KABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, İbnü'l-Arabî'nin et-Tedbîrâtü'l-İlâhiyye eseri merkeze alınarak, onun siyaset düşüncesini teşkil eden şehir, halife, nefs ve siyasi erkler gibi temel kavramlar metafizik çerçevede yeniden yorumlanmaktadır. Çalışmada, Sırru'l-Esrâr irtibatı gözetilse de iki eserin karşılaştırılması yapılmaksızın Tedbîrât'ın siyasetname geleneği içerisinde konumlandırılması dikkate alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, İbnü'l-Arabî'yi Tedbîrât'ı yazmaya sevk eden, yalnızca şehir yönetimi üzerine yazılan siyasetnameleri tamamlama hedefi açıklanmış ve böylece eserin nefs yetkinliği konusunda dikkat çekici bir çalışma hâline gelmesi incelenmiştir. İkinci bölümde, İbnü'l-Arabî'nin siyaset tasavvurundan hareketle insan-şehir metaforu incelenerek ruhun kâmil halife olma süreci analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise şehrin“düşmanlarını”yenerek hâkimiyet kuran halifenin kurduğu şehrin nitelikleri ele alınmıştır. Bu çerçevede tez, İbnü'l-Arabî'nin siyaset teorisinin dayanak noktalarının, Ehl-i Sünnet geleneğiyle irtibatına odaklanmaktadır. Sonuç olarak, İbnü'l Arabî'nin siyaset anlayışının, bireysel nefs terbiyesi ile toplumsal düzeni aynı ilke etrafında birleştiren özgün bir metafizik teoriye dayandığı; devlet başkanı ister“adil”ister“zalim”olsun isyan edilmemesi gerektiğini savunarak Sünni çizgiyle uyumlu bir yaklaşım benimsediği ve tasavvuf–siyaset ilişkisinin bütüncül bir bakışla değerlendirildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Ibn al-ʿArabī's Tadbīrāt al-Ilāhiyya, focusing on how fundamental political concepts such as the city, the caliph, the self (nafs), and political authorities are reinterpreted within a metaphysical framework. While the study acknowledges the connection with Sirral-Asrār, it situates Tadbīrāt within the siyāsatnāma tradition without conducting a direct comparison between the two works. The thesis consists of three main sections. The first section explores Ibn al-ʿArabī's purpose in composing Tadbīrāt, namely his attempt to complete the siyāsatnāmas—which had previously concentrated solely on city governance—by emphasizing the perfection of the soul (nafs). The second section analyzes the human-city metaphor in Ibn al-ʿArabī's political thought, highlighting the process of becoming the perfect caliph (al-khalīfa al-kāmil). The third section investigates the characteristics of the city established by the caliph, who secures his authority by overcoming its“enemies.”Within this framework, the thesis demonstrates how Ibn al-ʿArabī grounds his political theory, particularly in relation to the Sunnī tradition. Ultimately, it argues that Ibn al-ʿArabī's political vision rests upon a distinctive metaphysical theory that unites individual spiritual refinement with social order under a single principle, affirms the Sunnī principle of non-rebellion against rulers—whether just or unjust—and offers a holistic view of the relationship between Sufism and politics.