Kanserli çocuklarda müzik terapisinin anksiyete ve duyguduruma etkisi
The effect of music therapy on anxiety and mood in children with cancer
  1. Tez No: 1009699
  2. Yazar: İPEK TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN ÖZALP GERÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Müzik, Oncology, Child Health and Diseases, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kanser tanısı alan 6–12 yaş arası çocuklarda müzik terapisinin anksiyete ve duygudurum etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu desende yürütülmüştür. Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Kliniği'nde tek merkezli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 30 çocuk oluşturmuştur (girişim grubu=30, kontrol grubu=30). Dahil edilme kriterlerini karşılayan her çocuk öncelikle kontrol grubuna dahil edilmiş, kontrol grubundaki çocuklara rutin bakım uygulanmış ve herhangi bir müzik terapisi girişimi yapılmamıştır. Kontrol grubunda çocukların anksiyete ve duygudurum düzeyleri iki hafta boyunca haftada iki kez değerlendirilmiştir. Daha sonra girişim grubuna dahil edilen çocuklara, iki hafta boyunca haftada iki kez olmak üzere toplam dört seans müzik terapisi uygulanmıştır. Müzik terapisi seanslar eşliğinde müzik dinleme, şarkı söyleme ve doğaçlama bileşenlerinden oluşturulmuş, seans içeriği uzman görüşü doğrultusunda yapılandırılmıştır. Uygulama öncesinde beş çocuk ile pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; Çocuk Anksiyete Skalası–Durumluluk (ÇAS-D), Çocuklar İçin Duygudurum Anketi-Çocuk Öz Bildirim Kısa Formu (SMFQ-C), Duygudurum Anketi Ebeveyn Kısa Formu (SMFQ-P) ve Pediatrik Hastalarda Semptom Tarama Aracı (SSPedi) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır (p<0,05). Müzik terapisi uygulanan girişim grubunda, Çocuk Anksiyete Skalası–Durumluluk (ÇAS-D) puan ortalamaları zaman içinde anlamlı olarak azalmış; grup, zaman ve grup×zaman etkileşimi açısından anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). Çocuk öz bildirimine dayalı duygudurum (SMFQ-C) sonuçlarında zaman ve grup ana etkileri anlamlı bulunmuş (p<0.05), ebeveyn bildirimine dayalı duygudurum (SMFQ-P) sonuçlarında ise grup ana etkisi anlamlı tespit edilmiştir (p<0.05). Pediatrik Hastalarda Semptom Tarama Aracı (SSPedi) sonuçlarında grup ana etkisi anlamlı bulunmuş, zaman ve grup×zaman etkileşimi anlamsızdır (p>0.05). Girişim grubunun kendi içinde yapılan ileri analizlerde tüm ölçeklerde zamanla anlamlı iyileşme gözlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, müzik terapisinin pediatrik onkoloji hastalarında anksiyete ve duygudurumun düzenlenmesinde etkili bir non-farmakolojik girişim olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, müzik terapisinin pediatrik onkoloji bakımında psikososyal destekleyici bir girişim olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of music therapy on anxiety and mood in children aged 6–12 years who were diagnosed with cancer. The research was carried out using a pretest–posttest control group design. The study was conducted as a single-center project in the Pediatric Hematology–Oncology Clinic of Dokuz Eylül University Hospital. The sample consisted of a total of 30 children who met the inclusion criteria (intervention group = 30, control group = 30). Each child who met the inclusion criteria was first assigned to the control group. The control group received routine care, and no music therapy intervention was applied. Anxiety and mood levels of the children in the control group were evaluated twice a week for two weeks. Subsequently, children in the intervention group received music therapy sessions twice a week for two weeks, for a total of four sessions. Music therapy sessions consisted of listening to music accompanied by instrument, singing, and improvisation components, and the session content was structured based on expert opinions. A pilot study was conducted with five children prior to the main implementation. Data were collected using the State Anxiety Scale for Children (CAS-D), the Short Mood and Feelings Questionnaire–Child Form (SMFQ-C), the Short Mood and Feelings Questionnaire–Parent Form (SMFQ-P), and the Symptom Screening in Pediatrics Tool (SSPedi). Descriptive statistics and repeated-measures analysis of variance (ANOVA) were used for data analysis (p<0.05). In the intervention group, the mean scores of the State Anxiety Scale for Children (CAS-D) significantly decreased over time, and significant differences were found for group, time, and group×time interaction effects (p<0.05). In the child self-reported mood scores (SMFQ-C), the main effects of time and group were statistically significant (p<0.05), whereas in the parent-reported mood scores (SMFQ-P), only the main effect of group was significant (p<0.05). For the Symptom Screening in Pediatrics Tool (SSPedi), the main effect of group was significant, while time and group×time interaction effects were not significant (p>0.05). Within-group advanced analyses revealed significant improvements over time in all scales for the intervention group (p<0.05). In conclusion, music therapy was found to be an effective non-pharmacological intervention in regulating anxiety and mood among pediatric oncology patients. These findings indicate that music therapy can be utilized as a psychosocial supportive intervention in pediatric oncology care.