Fetüslerde regio cervicalis'te medulla spinalis'in dorsal bölümü ve intradural yapıların anatomisi: morfolojik ve morfometrik bir çalışma
The anatomy of the dorsal aspect of the spinal cord and intradural structures in the cervical region of fetuses: A morphological and morphometric study
- Tez No: 1009755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, regio cervicalis'te medulla spinalis'in subaraknoid aralığında bulunan intradural yapıların morfolojik ve morfometrik anatomisinin incelenmesi; ayrıca bu yapıların trimesterlere göre gelişim paternlerinin ve gestasyonel yaşla ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma, yaşları 18–35 hafta arasında değişen toplam 29 fetüs üzerinde gerçekleştirildi. İntradural yapılar cerrahi mikroskop ile disseke edilerek fotoğraflandıktan sonra medulla spinalis segmentlerine (MSSeg) ait morfometrik ölçümler yapıldı. Elde edilen bulgular, regio cervicalis'te medulla spinalis'e ait bazı morfometrik parametrelerin gestasyonel yaş (hafta) ile arttığı ve ölçümlerin çoğu ile trimesterler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. İnterradiküler bağlantılar en fazla radix posterior C3-C4 seviyesinde saptanmış olup tip E bağlantısının ayrıntılı bir şekilde tanımlandığı çalışmaya rastlanmamıştır. NARS'ın en kaudalde C6 MSSeg'nden, en yoğun ise C2 MSSeg'nden lif aldığı tespit edilmiştir. NARS ile radix posterior'lar arasındaki intradural bağlantılar morfolojik olarak tiplendirildi. NARS ile RPC1 arasında altı tip bağlantı belirlenmiş olup NARS'ın RPC1'in dorsalindeki seyri saptandı. Literatürde daha önce tanımlanmamış olan bu seyir tip 6 olarak sınıflandırıldı. NARS ile RPC2 arasında da altı tip bağlantı belirlenmiş olup en yaygın tip G bağlantısı saptanmıştır. LD'nin morfometrik ve morfolojik özellikleri değerlendirildiğinde, ilk LD'lerin varlığı tüm fetüslerde tespit edilmiş olup hepsi üçgen şeklindedir. Kaudale doğru ilerledikçe LD sayısında azalmalar görülmüş ve radix posterior C6-C7 seviyelerinde LD sayısının en az olduğu saptanmıştır. LD ile radix posterior'lar arasındaki mesafenin ortalama değerleri, MSSeg'leri arasında belirgin bir farklılık göstermemiştir. Regio cervicalis'te medulla spinalis'in intradural organizasyonu fetal dönemde gelişimsel olarak değiştiği görülmüştür. Elde edilen bulguların, erişkin anatomisinin daha iyi anlaşılmasına ve cerrahi girişimlerin planlanmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate morphological and morphometric features of cervical spinal cord (SCC) intradural structures and developmental patterns across trimesters and gestational age. The study included 29 fetuses with gestational ages from 18 to 35 weeks. Intradural structures were dissected under a surgical microscope and morphometric measurements of spinal cord segments (SCS) were obtained. Several morphometric parameters of SCC increased with gestational age, most showing statistically significant differences between trimesters. Interradicular connections were most observed at the level of the posterior roots of C3–C4, and no study describing the Type E connection was identified. The spinal root of the accessory nerve (SAN) received its most caudal fibers from the C6 SCS and its densest contribution from the C2 SCS. Intradural connections between the SAN and the posterior root (PR) were morphologically classified. Six types of connections were identified between SAN and PRC1, with a previously undescribed dorsal course of the SAN relative to PRC1 classified as Type 6. Six types of connections were identified between SAN and PRC2, with Type G being the most common. Evaluation of the denticulate ligament revealed that first denticulate ligament were present in all fetuses and exhibited triangular shape. Their number decreased caudally and was lowest at level of the posterior roots of C6–C7. The distance between the denticulate ligament and posterior roots showed no significant differences among SCS. In conclusion, the intradural organization of CSS undergoes developmental changes during fetal period, contributing to better understanding of adult anatomy and surgical planning.