Gundelia komagenensis bitkisine ait farklı ekstrelerin antioksidan, enzim inhibisyonu, antikanser aktivitelerinin belirlenmesi ve biyoaktif içeriklerinin kromatografik yöntemlerle analizi
Determination of antioxidant, enzyme inhibitory, anticancer activities in different extracts of the plant Gundelia komagenensis and analysis of their bioactive contents by chromatographic methods
  1. Tez No: 1009756
  2. Yazar: YUNUS DAĞHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLMELİK ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Asteraceae familyasına ait endemik bir tür olan G. komagenensis bitkisinin toprak üstü kısımlarından elde edilen metanol (MeOH) ve diklorometan (DCM) ekstrelerinin antioksidan, enzim inhibisyonu, antikanser aktiviteleri ve biyoaktif içerikleri değerlendirilmiştir. Antioksidan aktivitelerini belirlemek için ABTS (2,2´-azinobis 3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikal giderme aktivitesi ve FRAP (ferrik iyonları indirgeme gücü) metotları in vitro olarak çalışıldı. Standart antioksidan olarak bütillenmiş hidroksianisol (BHA), bütillenmiş hidroksi toluen (BHT) ve askorbik asit (AA) kullanıldı. ABTS• radikali giderme metodunda diklorometan ve metanol ekstrakt-larında IC50 değerleri sırası ile 13,7 µg/mL, 14,5 µg/mL olarak hesaplandı. FRAP indir-geme gücü metodunda diklorometan ve metanol ekstrelerinin 40 µg/mL derişiminde ferrik iyonların ferroz iyonlara indirgenme kapasiteleri sırasıyla AA>BHA>BHT> DCM >MeOH şeklinde belirlenmiştir. Bitkinin diklorometan ve metanol ekstrelerinin asetilko-linesteraz (AChE), alfa glukozidaz (α-Glukozidaz), alfa amilaz (α-Amilaz) enzimleri üze-rine inhibisyon etkisi incelenmiştir. Diklorometan ve metanol ekstrelerinin enzim inhibis-yon testlerinde IC50 değerleri AChE için sırası ile 1,286 µg/mL ve 1,375 µg/mL, α-Glukozidaz için 1,372 µg/mL ve 1,838 µg/mL, α-Amilaz için ise 1,132 µg/mL ve 1,467 µg/mL olarak hesaplanmıştır. Bitki ekstresinin fenolik içerikleri LC-MS/MS ile analiz edilmiş, bitkinin yapısında en yoğun bulunan fenolik bileşiklerin vanilin, gentisik asit, klorojenik asit ve trans-sinnamik asit olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ekstrelerin antikanser etkisi ise MIA PaCa-2 (insan pankreas kanseri hücre hattı) ve HUVEC (insan umbilikal ven endotelyal hücre hattı) hücre hatlarında MTT yöntemiyle analiz edildi. Elde edilen sonuçlar MIA PaCa-2 hücrelerinde belirgin sitotoksisitenin olmadığını ve HUVEC hüc-relerinde, hücresel toksisitenin minimal düzeyde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the antioxidant, enzyme inhibition, anticancer activities, and bioactive content of methanol (MeOH) and dichloromethane (DCM) extracts obtai-ned from the aerial parts of G. komagenensis, an endemic species belonging to the Aste-raceae family. To determine the antioxidant activities of the plant extracts, ABTS (2,2´-azinobis 3-ethylbenzthiazolin-6-sulfonic acid) radical scavenging activity and FRAP (ferric ion reducing power) methods were studied in vitro. Butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), and ascorbic acid (AA) were used as stan-dard antioxidants. In the ABTS radical scavenging method, the IC50 values for dichlo-romethane and methanol extracts were calculated as 13.7 µg/mL and 14.5 µg/mL, res-pectively. In the FRAP reducing power method, the reduction capacities of ferric ions to ferrous ions at a concentration of 40 µg/mL of dichloromethane and methanol extracts were determined as AA> BHA> BHT> DCM> MeOH, respectively. The inhi-bitory effect of dichloromethane and methanol extracts of the plant on acetylcholineste-rase (AChE), alpha-glucosidase (α-glucosidase), and alpha-amylase (α-amylase) enzymes was investigated. In enzyme inhibition tests of dichloromethane and methanol extracts, IC50 values were calculated as 1.286 µg/mL and 1.375 µg/mL for AChE, 1.372 µg/mL and 1.838 µg/mL for α-glycosidase, and 1.132 µg/mL and 1.467 µg/mL for α-amylase, respectively. The phenolic content of the plant extract was analyzed by LC-MS/MS, and it was determined that the most abundant phenolic compounds in the plant structure were vanillin, luteolin, chlorogenic acid, and trans-cinnamic acid. In addition, the anti-cancer effect of the extracts was analyzed in MIA PaCa-2 (human pancreatic cancer cell line) and HUVEC (human umbilical vein endothelial cell line) cell lines using the MTT method. The results showed that there was no significant cytotoxicity in MIA PaCa-2 cells and that cellular toxicity was minimal in HUVEC cells.