Altyapı basketbol oyuncularında süreye bağlı foam roller kullanımının reaksiyon süresi üzerindeki akut etkisinin incelenmesi
Examination of the acute effect of duration-spesific foam roller application on reaction time in youth basketball players
- Tez No: 1009758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN AKKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
İnsan performansı yalnızca kas kuvveti ve kardiyovasküler dayanıklılık ile açıklanamayacak kadar karmaşık bir yapıdır. Özellikle basketbol gibi hızlı tempolu ve yüksek karar verme gerektiren takım sporlarında başarı, yalnızca fiziksel kapasitelere değil aynı zamanda algısal, bilişsel ve nöromotor performans süreçlerine de bağlıdır. Bu bağlamda fasya, yalnızca kas-iskelet sisteminin mekanik özellikleri üzerinden değil, aynı zamanda proprioseptif geri bildirim ve merkezi sinir sistemi uyarılabilirliği aracılığıyla da nöromüsküler performansı etkileyen kritik bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Miyofasyal uyarımı içeren uygulamalar, fasyal dokunun viskoelastik özelliklerini değiştirerek, dolaşımı ve doku hidrasyonunu artırarak motor yanıt üretimi ve reaksiyon süresi gibi nöromüsküler etkileşimlere dayalı çıktıları modüle edebilmektedir. Bu çalışmada erkek altyapı basketbol sporcularında fasyal uyarım tekniklerinden biri olan foam roller (FR) uygulamalarının görsel reaksiyon süresi üzerindeki akut etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, farklı uygulama sürelerini içeren protokollerin reaksiyon süresi üzerindeki etkilerini belirlemek ve FR uygulamalarının süresine bağlı olarak nöromüsküler performansı nasıl değiştirdiğini ortaya koymaktır. Çalışmaya 102 erkek altyapı basketbol sporcusu dahil edilmiş ve katılımcılar FR-A (30 saniye), FR-B (60 saniye) ve Kontrol grubu (KG) olarak üç gruba ayrılmıştır. FR uygulamaları bölge başına belirlenen sürelerde, 40BPM tempo ve algılanan baskı şiddeti standartlaştırılarak (RPE 7/10) ile uygulanmıştır. Görsel reaksiyon süresi ölçümleri dominant ekstremitede gerçekleştirilmiştir ve ve ölçümler için Human Benchmark Reaksiyon Testi kullanılmıştır. Bulgular FR uygulama süresinin reaksiyon süresi üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu göstermiştir. FR-A grubunda reaksiyon süresi anlamlı olarak 172,76±18,41 ms'den 166,20±13,46 ms'ye düşerek 6,55 ms'lik bir iyileşme sağlarken (p=0,038), FR-B grubunda reaksiyon süresi 182,29±16,81 ms'den 191,47±17,80 ms'ye yükselerek 9,17 ms'lik bir kötüleşme meydana gelmiştir (p=0,01). Kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlenmemiştir (p=0,67). Bu sonuçlar kısa süreli FR uygulamalarının periferal ve merkezi sinir sistemi üzerinden hızlı motor yanıtları iyileştirebileceğini; daha uzun süreli uygulamaların ise nöromüsküler performansı inhibe edici etkilerle baskılayabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak süreye bağlı FR uygulamaları sonucunda görsel reaksiyon süresi üzerinde farklı ve zıt etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu bulgular, antrenörler ve spor bilimciler için FR'nin ısınma protokollerine entegrasyonunda uygulama süresinin kritik bir değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human performance is a complex construct that cannot be explained solely by muscle strength and cardiovascular endurance. Particularly in fast-paced, high-decision-making team sports such as basketball, success depends not only on physical capacities but also on perceptual, cognitive, and neuromotor performance processes. In this context, fascia emerges as a critical structure influencing neuromuscular performance, not only through the mechanical properties of the musculoskeletal system but also via proprioceptive feedback and central nervous system excitability. Applications involving myofascial stimulation can modulate outputs based on neuromuscular interactions, such as motor response generation and reaction time, by altering the viscoelastic properties of fascial tissue, enhancing circulation and tissue hydration. In this study, the acute effects of foam roller (FR) applications, one of the fascial stimulation techniques, on visual reaction time were examined in male youth basketball players. The aim of the study was to determine the effects of protocols with different application durations on reaction time and to reveal how FR applications modulate neuromuscular performance depending on the duration. A total of 102 male youth basketball players were included, and participants were divided into three groups: FR-A (30 seconds), FR-B (60 seconds), and Control Group (CG). FR applications were performed with standardized tempo (40BPM) and perceived pressure intensity (RPE 7/10) for each designated area. Visual reaction time measurements were conducted on the dominant extremity, and the Human Benchmark Reaction Test was used for the measurements. The results demonstrated that FR application duration had a determining effect on reaction time. In the FR-A group, reaction time significantly decreased from 172.76 ± 18.41 ms to 166.20 ± 13.46 ms, resulting in a 6.55 ms improvement (p = 0.038), whereas in the FR-B group, reaction time increased from 182.29 ± 16.81 ms to 191.47 ± 17.80 ms, showing a 9.17 ms deterioration (p = 0.01). No significant change was observed in the control group (p = 0.67). These results indicate that short-duration FR applications can improve rapid motor responses via peripheral and central nervous system mechanisms, while longer-duration applications may suppress neuromuscular performance through inhibitory effects. In conclusion, duration-dependent FR applications can produce different and opposing effects on visual reaction time. These findings suggest that application duration is a critical variable for coaches and sport scientists when integrating FR into warm-up protocols.