Presizyonlu eğim sensörüyle büyük yapıların deformasyonlarının izlenmesi
Monitoring deformations of large buildings by precision inclanation sensors
- Tez No: 100977
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAHMİ NURHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
PRESIZYONLU EGIM SENSORU İLE BUYUK YAPILARIN DEFORMASYONLARININ GÖZLENMESİ ÖZET İnsanlığa hizmet etmek ve teknolojileri yaşama standardını yükseltecek bir araç haline getirmek mühendislik biliminin temel felsefesi içerisinde yer almaktadır. Teknolojileri modern çağın gereksinimlerini karşılayacak biçimde bir araç haline getirirken, ortaya koyduğu eserlerin güvenliğini ve sağlamlığını kontrol altında tutmak yine mühendisliğin sorumluluk alanına girmektedir. Mühendislik yapılarının teknoloji ürünü araçlar ile presizyonlu bir şekilde gözlenmesi ve sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu denetlemeler yapıların güvenli bir şekilde kullanılması için son derece gereklidir. Günümüzde tüm Dünyada büyük mühendislik yapılarının sürekli gözlenmesi artık bir standart halini almıştır. Eğim sensörleri deformasyon ölçmelerinde kullanılmakta olan presizyonlu bir ölçme aracıdır. Eğim ölçerlerin yapıların deformasyonlarınm ölçülmesindeki performanslarının denenmesine yönelik olarak tasarlanmış olan bu çalışmada test düzeneği olarak İTÜ İnşaat Fakültesi A Bloğunun terasına tesis edilmiş olan, 1.20 m. boyundaki pilye kullanılmıştır. Ölçmelere konu olan bu pilye IGS (International GPS Service) sürekli GPS istasyonu noktasıdır. Türkiye' de yer alan dört (4) IGS istasyon noktasından birisidir. Üzerinde yer aldığı blok dört katlı betonarme bir yapıdır. Pilye bu yapının en üst teras katında yer almaktadır. Pilyenin ufku açıktır ve üzerinde bir GPS anteni bulunmaktadır. Ölçmeler 10.Mart.2000 ve 06.Nisan.2000 tarihleri arasında iki adet sensörün kullanılması ile yapılmıştır. Sensörlerden bir tanesi pilyeye diğeri ise binanın kolonuna monte edilmiştir. Birbirine dik iki ayrı eksen yönünde toplanan mrad birimindeki eğim değerleri analiz edilmiştir. Yapılan irdelemelerin sonuçları çalışmanın temel amacını oluşturan, binanın IGS noktasının hareketlerine olan etkisinin incelenmesinde tatmin edici olmuştur. Bu çalışmanın ürünleri pilyenin atmosferik koşullardan nasıl etkilendiğini de irdelemiştir. vııı
Özet (Çeviri)
MONITORING DEFORMATIONS OF LARGE BULDINGS BY PRECISION INCLANATION SENSORS SUMMARY Servicing to people and converting the technology to a device that rises the life standard take place in the main philosophy of engineering science. While the technology is being converted to the device that can afford the needing of the modern age, it is also the responsibility of the engineering science to control the safety and the soundness of the products. These products have to be precisely observed and controlled by the technological devices. These observations and controls are very essential to use the engineering structures safely. In our era, the continuous observation of these engineering structures is a standard. Inclination sensors that are used to measure the deformations are the measurement devices in high precision. In this study that is for testing the performance of the inclination sensors on monitoring the deformations of the structures 1.20 m. length pillar located on the roof of the A Block of Civil Engineering Faculty at ITU campus is used. This pillar that is the topic of the measurements is the point of the permanent GPS station. In addition, it is one of the four IGS station points in Turkey. The Civil Engineering Faculty Building where this pillar is located has four flats and it is reinforce concrete. Pillar takes place on the roof of this building. There is a GPS antenna on the pillar and there is nothing to prevent its function around it. The measurements are performed between 10.March.2000 and 06.April.2000 by using two sensors. One of these sensors was assembled to the pillar and another one is assembled to the column of the building. The inclination measurements in mrad, which are measured into two perpendicular axis has been analysed. The results of the study that aims observing the effects of the building to the motions of the IGS points are satisfactory. The products of this study have also examined how the pillar was affected the atmospheric conditions. IX