Bir-iki katlı yığma binaların yatay yükler altındaki davranışı ve kesme güvenliğinin sağlanması
The Sehaviour of one-two storey masonry buildings under lateral forces and ensuring their shear safety
  1. Tez No: 100983
  2. Yazar: CENK ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
BİR-İKİ KATLI YIĞMA BİNALARIN YATAY YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞI VE KESME GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖZET Yığma binalar dünyadaki yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Şüphesiz gelecekte de özellikle gelişmekte olan ülkelerde, yerel malzeme avantajları, yapım kolaylıkları ve ekonomik nedenlerden dolayı bu paylarını sürdüreceklerdir. Bu çalışmada, bir-iki katlı yığma binaların yatay yükler altındaki davranışı incelenmiştir. Bu inceleme kapsamsına. Yığma duvarı oluşturan elemanların (taş, harman tuğlası, fabrika tuğlası, briket, kerpiç, harç) özellikleri ve mevcut Türk Standartları' nda bu elemanların sağlamaları gereken koşullar,. Yatay yükler altında yığma duvarlarda oluşan hasar şekilleri ve bunların nedenleri,. Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelikte (ABYYHY) yığma yapılarla ilgili depreme dayanıklı tasarım kuralları,. Yığma yapılarda gelenksel ve yeni onarım ve güçlendirme teknikleri, hakkında bigi verilmiştir. Kırsal yörelerdeki yığma yapıların hasar görmesindeki temel nedenler:. Kötü malzeme kalitesi. Kötü işçilik. Kötü yapı formu. Yapıda açılacak boşluklarla ilgili yönetmeliklerde verilen sınırlamalara uymama Deprem anında yığma binaların toptan göçmesini önlemek amacıyla TS2510 ve ABYYHY'de taşıyıcı duvar kalınlığı, uzunluğu, bina planı, pencere ve kapı boşlukları, kat yüksekliği ve sayısı için sınırlandırmalar getirmişlerdir. Kırsal yörelerde insanlar evlerini mühendis gözetimnden uzak bir şekilde inşa ettiklerinden ve yönetmeliklere uymadıklarından, yakın geçmişte 1998 Adana- Ceyhan depreminde, daha öncesinde Dinar, Erzincan depremlerinde bir çok yığma binada ağır hasar oluşmuştur. Son olarak 17 Ağustos 1999'da Türkiye büyük bir deprem yaşadı. Sonuç on binlerce ölü. Bu ilk deprem değildi ve ne yazık ki son deprem de olmayacak. İhtiyacımız olan şey önlem almak. Çalışmanın sonunda tek ve iki katlı iki yığma binanın yatay ve düşey yükler altında çözümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE BEHAVIOR OF ONE-TWO STOREY MASONRY BUILDINGS UNDER LATERAL FORCES AND ENSURING THEIR SHEAR SAFETY SUMMARY An important portion of the building stock in the world is constituted of masonry buildings. They will undoubtedly retain their share in the future especially in the developing countries because of the inherent advantages in material availability, construction simplicity, and economic feasibility. In this study the behaviour of one-two storey masonry buildings under lateral forces is examined. This study includes information about followings:. Properties of materials like stone, clay brick, fabricated brick, adobe, concrete block and mortar, and related Turkish standards. Damage models under lateral forces and their reasons. Earthquake resisting design rules given in Turkish seismic design codes. Traditional and new seismic repair and strengthening techniques Main reasons for the damages on masonry buildings in rural areas are:. Poor quality of materials. Poor workmanship. Defects in structural form To avoid complete destruction of masonry buildings in earthquakes, there are provided earthquake specifications regarding the carrying wall thickness, lengths, arrangements, window and door clearances, height and number of storeys in Turkish standards. Because the people living in rural areas of Turkey constructed their houses without an engineering service and fulfilling the restrictions in the seismic design codes, there happened serious damages and loss of lives and goods in 1998 Adana- Ceyhan, 1992 Erzincan and 1995 Dinar earthquakes. Finally at 17 August 1999 Turkey experienced a big earthquake. The result is ten thousands of deaths. This was not the first earthquake and unfortunately will not be the last. What we need is taking measures. At the end of the study a one story and a two stories unreinforced masonry building are examined under lateral and vertical loads. XI