Deneysel sinemada haptik görsellik
Haptic visuality in experi̇mental film
- Tez No: 1009842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film ve Drama Bilim Dalı
Özet
Bu tez, deneysel sinemada haptik bir görsel deneyimin nasıl kurulduğunu Laura U. Marks'ın haptik görsellik kuramı çerçevesinde incelemektedir. Klasik anlatı sinemasında baskın olan optik ve temsil temelli görsellikten farklı olarak, yüzey, doku ve bedensel algıyı öne çıkaran alternatif bir görme rejimi ele alınmaktadır. Çalışmanın temel sorusu, deneysel sinemada haptik imgelerin hangi biçimsel ve algısal stratejiler aracılığıyla üretildiğidir. Carolee Schneemann'ın Fuses (1965) filmi ile Rose Lowder'ın Bouquets 1–10 (1994–1995) serisi, haptik görselliğin biçimsel tercihler yoluyla nasıl kurulduğunu gösteren örnekler olarak analiz edilmiştir. Ayrıca bu araştırma kapsamında üretilen deneysel film Kumaşlar 1, haptik görselliğin üretim sürecine dair pratik bir karşılık olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how a haptic visual experience is constructed in experimental cinema within the framework of Laura U. Marks' theory of haptic visuality. Unlike the optical and representation-based visuality dominant in classical narrative cinema, this study explores an alternative regime of seeing that emphasizes surface, texture, and bodily perception. The central question of this study is how haptic images are produced in experimental cinema through formal and perceptual choices. Carolee Schneemann's film Fuses (1965) and Rose Lowder's series Bouquets 1–10 (1994–1995) are analyzed as key examples demonstrating how haptic visuality is constructed through formal decisions. In addition, the experimental film Kumaşlar 1 (Fabrics 1), produced within the scope of this research, is examined as a practical exploration of the production of haptic visuality.