Bankacılık sektörü denetiminde yenilikçi teknolojilerin yaratacağı dönüşüm ve Türkiye için denetim modeli önerisi
Transformation of innovative technologies in banking sector supervision and model proposal for Türkiye
- Tez No: 1009841
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşüm sürecinde yenilikçi teknolojilerin bankacılık sektörü denetimine olan etkilerini incelemeyi amaçlamakta olup Türkiye için teknoloji odaklı bir denetim modeli önermektedir. Günümüz finansal sistemlerinde veri hacminin ve işlem yoğunluğunun artması, geleneksel denetim yaklaşımlarının etkinliğini azaltmıştır. Bu durum, düzenleyici ve denetleyici otoriteleri başta büyük veri ve yapay zekâ olmak üzere çeşitli yenilikçi teknolojileri denetim süreçlerine entegre etmeye yöneltmiştir. Çalışmada, bankacılık sektöründe dijital dönüşüm süreci ele alınarak yapay zekâ, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, blokzincir ve açık bankacılık gibi yenilikçi teknolojilerin bankacılık faaliyetleri ve denetim mekanizmaları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Özellikle, denetim süreçlerinde teknoloji kullanımını ifade eden RegTech ve SupTech uygulamalarının, denetim etkinliği, risklerin erken tespiti ve denetim süreçlerinin sürekliliği üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, bankacılık sektörünün küresel ve ulusal düzeyde tarihsel gelişimi ele alınmış olup Türkiye'de bankacılık denetiminin kurumsal yapısı BDDK ekseninde incelenmiştir. Ayrıca, yenilikçi teknolojileri denetim süreçlerine entegre eden ülke uygulamaları analiz edilerek, bu uygulamaların Türkiye açısından çıkarımları ortaya konulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise, bankacılık sektörünün denetimin etkinliğinin artırılması amacıyla, bankacılık sektörünün dinamikleri göz önünde bulundurularak, denetimde yenilikçi teknolojilerin kullanıldığı teknoloji odaklı bir denetim modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of innovative technologies on banking sector supervision within the digital transformation process and proposes a technology-oriented supervisory model for Türkiye. The increasing volume of data and transaction intensity in today's financial systems have reduced the effectiveness of traditional supervisory approaches, leading regulatory and supervisory authorities to integrate innovative technologies such as big data, artificial intelligence, machine learning, and blockchain into supervisory processes. In this study, the digital transformation process in the banking sector is analyzed, and the effects of innovative technologies—including artificial intelligence, big data, cloud computing, the Internet of Things, blockchain, and open banking—on banking activities and supervisory mechanisms are examined. In particular, the role of RegTech and SupTech applications, which refer to the use of technology in supervisory processes, is evaluated in terms of supervisory effectiveness, early detection of risks, and the continuity of supervisory processes. In this context, the historical development of the banking sector at both global and national levels and the institutional structure of banking supervision in Türkiye are examined within the framework of the Banking Regulation and Supervision Agency. Furthermore, country practices that have integrated innovative technologies into supervisory processes are analyzed, and their implications for Türkiye are discussed. In the final section of the study, a technology-oriented supervisory model incorporating innovative technologies is proposed in order to enhance the effectiveness of banking sector supervision, taking into account the specific dynamics of the banking industry.