Örgütsel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada karizmatik liderlik iletişiminin rolü: Doğan Holding örneği
The role of charismatic leadership communication in achieving organizational sustainability goals: The case of Doğan Holding
- Tez No: 1009852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TOSYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik, günümüz örgütleri için yalnızca stratejik bir tercih değil; ekonomik performans, toplumsal sorumluluk ve çevresel denge arasında kurulan hassas ilişkinin yönetilmesini gerektiren bütüncül bir zorunluluktur. Bu bağlamda liderlik, sürdürülebilirlik politikalarının belge ve süreç düzeyinde kalmayıp, çalışanların değerleri, tutumları ve davranışlarına yansımasını sağlayan temel bir etken olarak öne çıkmaktadır. Özellikle karizmatik liderlik iletişimi, anlam üretme, ilham verme ve ortak amaç doğrultusunda yönlendirme kapasitesiyle dikkat çekmektedir. Literatürde karizmatik liderlik ve karizmatik lider iletişiminin örgüt sonuçları üzerine çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Buna karşın sürdürülebilirlik gibi uzun vadeli, çok boyutlu ve değer temelli bir stratejik alanla nasıl ilişkilendiğini ele alan ampirik çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Çünkü sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal, ekonomik, kültürel ve yönetsel boyutlarıyla bütüncül bir çerçevede ele alınması, yalnızca örgütsel performans göstergeleriyle sınırlı kalmayan, aynı zamanda toplumsal refah, kuşaklar arası adalet ve ekosistem bütünlüğü gibi küresel ve insanlık ölçeğindeki sorumluluklarla ilişkilendirilen çok katmanlı bir yönetsel yaklaşımı gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilirlik, örgütlerin rekabet gücünü ve kurumsal devamlılığını güvence altına alan bir yönetim stratejisi olmanın ötesinde, doğal çevrenin korunması, toplumsal eşitsizliklerin azaltılması ve gelecek kuşakların yaşam olanaklarının güvence altına alınması gibi insanlığın ortak geleceğine ilişkin etik ve evrensel bir sorumluluk alanı olarak da değerlendirilmektedir. Bu araştırma, Doğan Holding örneğinde karizmatik liderlik iletişiminin örgütsel sürdürülebilirlik algısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında karizmatik liderliğin sözlü ve sözsüz iletişim boyutları ayrı ayrı ele alınmakta; bu boyutların sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal, ekonomik, kültürel ve yönetsel bileşenleriyle nasıl bir ilişki içerisinde olduğu analiz edilmektedir. Bu doğrultuda liderin vizyonunu ifade etme biçimi, iletişim sürecinde sergilediği tutarlılık ve sembolik davranışlarının, çalışanların sürdürülebilirlik hedeflerini algılama ve bu hedeflerle özdeşleşme düzeyleri üzerindeki rolü araştırmanın temel problem alanını oluşturmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş olup veriler, Doğan Holding bünyesinde görev yapan 432 çalışandan çevrim içi anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında karizmatik liderliğin sözlü ve sözsüz iletişim boyutları ile örgütsel sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal, ekonomik, kültürel ve yönetsel boyutları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışanların yöneticilerine ilişkin karizmatik liderlik iletişimi algıları ile örgütsel sürdürülebilirlik algıları arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle sözsüz iletişim becerilerinin ve genel karizmatik liderlik iletişiminin, örgütsel sürdürülebilirlik algısının anlamlı yordayıcıları arasında yer aldığı; liderin beden dili, tutarlılığı ve sembolik davranışlarıyla oluşturduğu iletişim çerçevesinin, sürdürülebilirlik hedeflerinin çalışanlar tarafından algılanması ve içselleştirilmesi sürecinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Regresyon analizleri, karizmatik liderlik iletişiminin örgütsel sürdürülebilirlik algısındaki varyansın anlamlı bir bölümünü açıkladığını ortaya koymakta; bu durum sürdürülebilirliğin örgütlerde politika ve yapısal düzenlemelerin ötesinde, liderin kurduğu anlamlı ve bütüncül iletişim iklimi aracılığıyla da inşa edildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is not merely a strategic choice for contemporary organizations; it represents a holistic imperative that requires the management of the delicate balance between economic performance, social responsibility, and environmental integrity. In this context, leadership emerges as a key factor in ensuring that sustainability policies go beyond formal documents and procedures and are reflected in employees' values, attitudes, and behaviors. In particular, charismatic leadership communication draws attention with its capacity to create meaning, inspire, and mobilize followers toward shared goals. Although the literature includes a substantial number of studies examining the effects of charismatic leadership and charismatic leadership communication on organizational outcomes, empirical research addressing how this leadership style relates to sustainability as a long-term, multidimensional, and value-based strategic domain remains limited. This is largely due to the fact that approaching sustainability through an integrated framework encompassing its environmental, social, economic, cultural, and managerial dimensions requires a multilayered managerial perspective that extends beyond organizational performance indicators and is associated with responsibilities at a global and human scale, such as social welfare, intergenerational justice, and ecosystem integrity. In this respect, sustainability is regarded not only as a management strategy that secures organizational competitiveness and continuity, but also as an ethical and universal field of responsibility concerning the protection of the natural environment, the reduction of social inequalities, and the safeguarding of future generations' living conditions. This study aims to examine the role of charismatic leadership communication in organizational sustainability perceptions in the case of Doğan Holding. Within the scope of the research, the verbal and nonverbal communication dimensions of charismatic leadership are addressed separately, and their relationships with the environmental, social, economic, cultural, and managerial components of sustainability are analyzed. Accordingly, the manner in which leaders articulate their vision, the consistency they display in communication processes, and their symbolic behaviors constitute the core problem area of the study in terms of their influence on employees' perceptions of and identification with sustainability goals. The study adopts a quantitative research design, and the data were collected through an online survey administered to 432 employees working at Doğan Holding. The analyses reveal positive and statistically significant relationships between employees' perceptions of their leaders' charismatic communication and their perceptions of organizational sustainability. In particular, nonverbal communication skills and overall charismatic leadership level emerge as significant predictors of organizational sustainability perceptions, indicating that the communication framework shaped by leaders' body language, consistency, and symbolic behaviors plays a decisive role in how sustainability goals are perceived and internalized by employees. The regression results further demonstrate that charismatic leadership communication explains a significant proportion of the variance in organizational sustainability perceptions, suggesting that sustainability in organizations is constructed not only through policies and structural arrangements, but also through the meaningful and holistic communication climate established by leaders.