Kronik böbrek hastalığı olgularında renal ulrasonografi değerleri ile histopatolojik değişiklikler arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between renal ultrasound elastography values and histopathological changes in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 1009851
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN KAVUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik böbrek hastalığı (KBH) olgularında noktasal shear-wave elastografi (point-SWE) ile ölçülen makaslama dalga hızı (Shear wave velocity, m/sn) değerleri ile renal biyopsiyle belirlenen histopatolojik değişiklikler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve histopatolojik değişiklikleri öngörmeye yönelik elastografi temelli bir regresyon modeli oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Biyopsi yapılan KBH tanılı 80 olgu çalışmaya dahil edildi. Renal point-SWE ile kortikal SWV ölçümü standart bir protokolle gerçekleştirildi ve her olgu için geçerli ölçümlerin ortalaması kullanıldı. Histopatolojik değerlendirmede glomerüler ve tübülointerstisyel lezyonlar ile vasküler değişiklikler skorlama ile derecelendirildi; ayrıca eşik değerlerle (glomerüler segmental lezyon ≥%10, interstisyel infiltrasyon ≥%25, vasküler skor ≥3) kategorik değişkenler oluşturuldu. İstatistiksel analizde Spearman korelasyon, ROC eğrisi analizi ve çoklu lineer regresyon (Enter ve Stepwise) yöntemleri uygulandı. Bulgular: SWV ile glomerüler segmental lezyon ve interstisyel infiltrasyon arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı (sırasıyla r = −0,319; p = 0,004 ve r = −0,320; p = 0,004; N = 80). SWV ile renal rezistif indeks (RI) arasında da anlamlı negatif korelasyon izlendi (r = −0,340; p = 0,002). Glomerüler segmental lezyon ≥%10 için ROC analizinde SWV'nin orta düzey ayırt ediciliği vardı (AUC = 0,697; cut-off ≤2,425 m/sn; duyarlılık %73,1; özgüllük %74,1). Çoklu doğrusal regresyonda Enter model anlamlı bulundu (R=0,412; R²=0,170; düzeltilmiş R²=0,137; F(3,76) =5,184; p=0,003) ve SWV varyansının %17'sini açıkladı; glomerüler segmental lezyon ≥%10 bağımsız ve negatif yönlü anlamlı etki gösterdi (B=−0,431; p=0,012), interstisyel infiltrasyon ≥%25 sınırda kalmış olup (p=0,071), vasküler skor ≥3 ise anlamlı katkı sunmadı (p=0,230). Stepwise yöntemde glomerüler segmental lezyon ≥%10 ilk adımda modele girdi (R²=0,097; p=0,005), ikinci adımda interstisyel infiltrasyon ≥%25 eklenmesiyle açıklayıcılık arttı (R²=0,154; p=0,002) ve iki değişken bağımsız olarak anlamlı kaldı. Sonuç: KBH'de point-SWE ile ölçülen SWV, özellikle glomerüler segmental lezyon ve interstisyel infiltrasyon ile negatif yönde ilişkili olup, intrarenal hemodinamik durum (RI) ile birlikte değerlendirildiğinde histopatolojik hasarı yansıtma potansiyeli göstermektedir. Bununla birlikte SWV'nin histopatoloji ile ilişkisinin çok faktörlü olduğu ve modellerin sınırlı açıklayıcılık düzeyi nedeniyle daha geniş, çok merkezli çalışmalarla desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between point shear-wave elastography (point-SWE) derived shear-wave velocity (SWV, m/s) and biopsy-proven renal histopathological changes in chronic kidney disease (CKD), and to develop elastography-based regression model for predicting histopathological changes. Materials and Methods: Eighty CKD patients who underwent renal biopsy were included. Cortical SWV was measured using a standardized point-SWE protocol, and the mean of valid measurements was used for analysis. Histopathology was graded using glomerular, tubulointerstitial, and vascular scores; categorical predictors were additionally created using predefined thresholds (glomerular segmental lesion ≥10%, interstitial infiltration ≥25%, vascular score ≥3). Spearman correlation, ROC analysis, and multiple linear regression (Enter and Stepwise) were performed. Results: SWV showed significant negative correlations with glomerular segmental lesion and interstitial infiltration (r = −0.319, p = 0.004; and r = −0.320, p = 0.004; N = 80). A significant negative correlation was also observed between SWV and renal resistive index (RI) (r = −0.340; p = 0.002). For glomerular segmental lesion ≥10%, SWV demonstrated moderate discriminative performance (AUC = 0.697; cut-off ≤2.425 m/s; sensitivity 73.1%; specificity 74.1%). The Enter regression model was significant (R=0.412; R²=0.170; adjusted R²=0.137; F(3,76)=5.184; p=0.003), explaining 17% of SWV variance; glomerular segmental lesion ≥10% remained an independent negative predictor (B=−0.431; p=0.012), whereas interstitial infiltration ≥25% was borderline (p=0.071) and vascular score ≥3 was not significant (p=0.230). In the Stepwise approach, glomerular segmental lesion ≥10% entered first (R²=0.097; p=0.005); adding interstitial infiltration ≥25% increased explanatory power (R²=0.154; p=0.002), and both predictors remained significant. Conclusion: In CKD, point-SWE–derived SWV is inversely associated with key histopathological markers- particularly glomerular segmental lesions and interstitial infiltration-and is also related to intrarenal hemodynamics (RI). Given the multifactorial determinants and modest explanatory power of the models, larger multicenter studies are warranted.