Galvaniz hattı tahrik ve kontrol sistemi
Galvanizing line drive and kontrol system
  1. Tez No: 100988
  2. Yazar: DUHAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER KUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Galvaniz hattı tahrik ve kontrol sistemlerinin incelendiği bu çalışmada, öncelikli olarak örnek bir galvaniz hattı üzerinden sistemin genel yapısı ve işletme koşulları ortaya konulmuştur. Sistemdeki temel hareket düzeneklerinden yola çıkılarak tahrik uygulamalarındaki çalışma ve kontrol türleri araştırılmış, kullanılan motor kontrol ünitelerinin temel oluşturduğu dağıtılmış kontrol sistemi ve sahayolu uygulaması incelenmiştir. Metal endüstrisinde önemli bir tesis olan galvaniz hatlarında, hammadde olarak getirilen işlenmemiş sac malzeme, kaplanarak kullanıcıya sunulmaktadır. Galvaniz ile kaplama işleminin amacı soğuk haddelenmiş sac malzemenin kısa sürede paslanarak bozulmasını önlemektir. Buna göre kurulu olan tesiste bulunan işlem bölümlerine (giriş, üretim, çıkış) uygun olarak sac malzeme hattan geçirilmektedir. Bu endüstriyel yapmm her işlem bölümünde bulunan hareket düzenekleri elektrik motorları ile tahrik edilmekte ve kullanılan motor kontrol sürücüleri yardımıyla amaçlanan çalışma ve kontrol biçimi sağlanmaktadır. Tüm sistemdeki ana hat motorları sayısal motor kontrol üniteleri ile çalıştırılmakta ve dolayısıyla hattın ilgili bölümlerindeki kontrol türleri sayısal bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Galvaniz hattında başlıca amaçlanan kontrol türleri; hız kontrolü, moment kontrolü ve gerginlik kontrolüdür. Kapsamlı bir endüstriyel tesis olan galvaniz hattmda oluşturulan sayısal kontrol yapısı, dağıtılmış kontrol modeli üzerine kurulmuştur. Zira sistemde kullanılan tüm motor kontrol ünitelerinin kendi sayısal işlemcileri ile programlanabilmesi, sisteme ait kontrol fonksiyon parçalarının bu ayrık birimlere dağıtılmasına imkan vermektedir. Bunun yanında sistemde kurulu olan CTNet isimli sahayolu sayesinde tüm akıllı motor kontrol birimleri arasında veri iletişimi ve ayrık yapıda yürütülen kontrol fonksiyonlarının eş zamanlı (senkron) olması sağlanmaktadır. Dinamiği yüksek olan tahrik uygulamalarının bulunduğu sistemlerde dağıtılmış kontrolmodelinin kullanılması sistem performansı ve donanım esnekliği açısından incelenmiştir. Ayrıca temel olarak üretim planlama ve sistem denetiminin sağlanabilmesi için SCADA (Supervisory Control And Data Acqisition) sistemi kullanılmaktadır. Bir bilgisayar ağı üzerinde (ethernet) kurulan SCADA, sistem durum bilgilerinin beş ayrı noktadan gözlenebilmesini, sistem kontrol parametrelerinin değiştirilebilmesi sağlanmaktadır. SCADA sistemini yürüten kontrol programı CTNet sahayoluna bağlı bir bilgisayara yüklenmiştir. Dolayısıyla SCADA ile tüm ağ bileşenlerinin (motor kontrol birimleri) sisteme ilişkin gerçek zamanda kontrol parametrelerine ulaşılabilmektedir. Bu çalışmanın sonunda örnek galvaniz hattına ait tahrik ve kontrol sistemleri incelenerek, kullanıcıya yönelik işletme ve bakım notları çıkarılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Motor control systems and control architecture of a Galvanizing Line, which is researched in an current example, is examined in this study. First of all, general structure and operational conditions of galvanizing line is exposed by observing the current line. Making use of mechanical dimensions and operational values which belong to the basic motion mechanisms, the control types of motor drive applications are investigated. Also the distributed control system that the basic units are digital motor drives, and fieldbus application is researched in this study. In the galvanizing lines which are important part of metal industry, iron strip coils are supplied as raw material and the strip is being coated by galvanizing process. So it is aimed to prevent rusting of iron strip in a short time which is passed through rolling mill before galvanizing lines. Therefore the iron strip is being passed through the main sections of line which are known as Entry, Process and Exit sections. The main line motors of the system are being driven by digital motor control units, therefore the control functions of different parts on the system are being executed in a digital environment. In this way, there are three types of control on galvanizing line which are;. Speed Control. Torque Control. Tension Control The digital control architecture of this comprehensive industrial system is based on a distributed control model. The basic control unit of the control system is a digital motor drive which is able to be programmed by its own digital microprocessor. This utility allows the control functions of the system to be distributed to the separate motor controllers. Also the fieldbus which is named as CTNet, is used to perform a network between the motor drives. That makes the data transfer between intelligent xumotor drives possible. During real time controls, all control loops of the system which are being executed in separate digital controllers (motor drives), are synchronized by the way of filedbus. The control architecture of distributed control system, which are used for high dynamic drive applications, has fundamental benefits of high system performance and flexibility of system expansion. Furthermore, SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) system is being used in galvanizing line to obtain healthy planning of manufacturing and supervisory control of the system. SCADA program is installed in a computer which is connected to an network (ethernet) on the system. There are five nodes on ethernet, four of them are user an done of them is server. It is possible to observe system status and data logging on this SCADA screens. The server of SCADA is also connected to CTNet fieldbus, therefore all critical system parameters and other motor drive parameters can be reached by this way if it is required. At the end of this study some application notes according to the operations and maintenance are prepared for the galvanizing line system. Xlll