Toz metal demir malzemelerin galvaniz kaplama özelliklerinin incelenmesi
The investigation of galvanise coating properties on the iron powder metal materials
- Tez No: 598073
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi malzeme alanında da çok hızlı değişimler göstermektedir. Hatta teknolojik gelişmeler malzeme teknolojilerindeki gelişmelere bağlıdır denilebilir. Çünkü her yeni malzeme farklı fiziksel ve kimyasal özelliklerde olmaktadır. Bu çalışma endüstrinin birçok alanında kullanılan toz metal sinter malzemelerin galvaniz kaplanabilirliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 384-512 MPa arası beş farklı basınçta toz metal demir parçalar preslenmiş, klasik sinterleme ve mikrodalga sinterleme yöntemi ile sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin ham ve sinterlenmiş yoğunlukları belirlendikten sonra, 525˚C sıcaklıktaki galvaniz havuzunda sıcak daldırma tekniği ile kaplanmışlardır. Galvaniz kaplanmış numunlerin optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop görüntüleri alınarak mikroyapı değerlendirmesi yapılmıştır. Gözenekliliğin kaplanabilirliğe etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are seen in the material field as well as in every field. In fact, technological developments depend on the developments in material technologies. Because each new material has different physical and chemical properties. In this study, it is aimed to investigate the galvanization of powder metal sinter materials used in many fields of industry. For this purpose, 384-512 MPa powder metal iron parts were pressed at five different pressures and sintered by conventional sintering method and microwave sintering method. After the determination sintered densities of the sintered samples, they were coated with hot dipping technique in the galvanized pool at a temperature of 525 °C. Optical and SEM images of galvanized coated samples were taken and microstructures were evaluated. The effect of porosity on coatingability was determined.