Eksenel yük altında beton dolgulu çift katmanlı (çelik ve GFRP) çelik kolonların mekanik özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the mechanical properties concrete-filled double-skin (steel and GFRP) steel columns with concrete filling under axial load
  1. Tez No: 1009936
  2. Yazar: ŞERİFE ŞEYMA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Binalarımızın yükseklikleri arttıkça dayanımı yüksek kolonlara ihtiyaç giderek artmıştır. Özellikle köprü ayaklarında ve yüksek katlı binalarda, yüksek dayanım sağlaması, kesit boyutlarını sınırlandırarak daha hafif bir taşıyıcı sistem oluşturması, yük taşıma kapasitesi yüksek ve sünek yapısal elemanlar olması, deprem yükleri altında üst düzey davranış göstermesi, yangın problemine iyi bir çözüm getirmesi gibi üstün yapısal davranışları nedeniyle içi beton dolu çelik (kompozit) kolonların kullanımı ve bu konuda yapılan kuramsal ve deneysel araştırmalar gün geçtikçe artmıştır. Bu tez çalışmasında, cam elyaf takviyeli polimer (GFRP) malzemenin beton dolgulu çelik kolonların eksenel yük taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. İçi boş çelik kolon, içi beton dolgulu çelik kolon, içerisine GFRP yerleştirilmiş ve GFRP ile çelik arasına beton doldurulmuş kolon, içerisinde GFRP yerleştirilmiş ve tamamen beton doldurulmuş kolon, içi boş GFRP kolon ve içi beton dolgulu GFRP kolon numuneleri eksenel yüke tabi tutulmuştur. Deneyden elde edilen sonuçlar kendi aralarında yük-deplasman grafikleriyle desteklenerek kıyaslanmıştır. Numuneler 50 cm ve 150 cm olmak üzere iki farklı boyut kullanılmıştır. Beton dolgunun, çelik kolon numunelerinde yerel burkulmaları geciktirdiği ve sünekliği arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the heights of our buildings increase, the need for high-strength columns has gradually increased. Especially in bridge legs and high-rise buildings, the use of steel (composite) columns filled with concrete and experimental research on this subject has increased day by day due to their superior structural behavior, such as providing high strength, creating a lighter load-bearing system by limiting cross-sectional dimensions, having a high load-bearing capacity and ductile structural elements, showing high-level behavior under earthquake loads, providing a good solution to the fire problem. In this seminar study, the effect of glass fiber reinforced polymer (GFRP) material on the axial load bearing capacity of concrete filled steel columns was investigated. Hollow steel column, concrete filled steel column, GFRP Decked inside and concrete filled column between GFRP and steel, GFRP decked inside and completely filled concrete column, hollow GFRP column and concrete filled GFRP column samples were subjected to axial load. The results obtained from the experiment were compared by supporting load-displacement graphs Decoupled among themselves. It has been observed that concrete filling delays local buckling and increases ductility in steel column samples.