İbn Aşûr'un Et-Tahrîr Ve't-Tenvîr adlı tefsirinde metinsel tutarlılık nazariyyesi ışığında münâsebet üslubu (En'âm ve Mâide sureleri üzerinde uygulamalı bir çalışma)
The phenomenon of münâsebet (correlation) in light of the theory of textual coherence in Ibn Ashur's Tafsir Et-Tahrir Wa't-Tanvir (an applied study on surah Al-An'am and al-Ma'idah)
  1. Tez No: 1009935
  2. Yazar: MOHAMMAD KAMAL AHMAD DALKY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ARSLAN SÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
20. yüzyılın önde gelen müfessirlerinden Muhammed Tâhir b. Âşûr'un (1879-1973) hayatı ve eserleri, pek çok akademik çalışmaya konu olmuştur. Bu araştırmada; İbn Âşûr'un et-Tahrîr ve't-Tenvîr adlı eserinde, ayet ve sureler arasındaki anlamsal ve yapısal bütünlüğü ifade eden“münâsebet”olgusu, modern dilbilim kuramlarından“metinsel tutarlılık”(coherence) bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın temel gayesi, klasik Arap belagatindeki münâsebet kavramı ile modern metin dilbilimindeki tutarlılık ilkesi arasındaki ilişkiyi irdelemek ve İbn Âşûr'un tefsir metodolojisindeki tatbikatını ortaya koymaktır. Araştırmanın uygulama sahası olarak En'âm ve Mâide sureleri seçilmiştir. Çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbn Âşûr'un hayatı, eserleri ve tefsir metodolojisi açısından önemli bir yeri olan mukaddimelerine yer verilmiştir. İkinci bölümde münâsebet kavramı, tarihsel gelişimi, terminolojik anlamı ve klasik tefsir geleneğindeki yeri; üçüncü bölümde modern dilbilimde metinsel tutarlılık kavramı, araçları ve eşanlamlı kavramlar ele alınmıştır. Son bölümde ise seçilen sureler üzerinden İbn Âşûr'un tefsirindeki uygulamalı örnekler analiz edilmiştir. Bu çalışma, klasik tefsir mirası ile modern dilbilimsel yaklaşımları (metin nahvi ve söylem çözümlemesi) bir araya getirerek Kur'an metninin anlaşılmasına ve metinler arası ilişkilerin çözümlemesine yeni bir perspektif sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The life and works of Muhammad Tâhir b. Ashur (1879-1973), one of the prominent exegetes of the 20th century, have been the subject of numerous academic studies. In this research, the phenomenon of“münâsebet”(correlation), which expresses the semantic and structural integrity between verses and surahs, is examined within the context of“textual coherence,”a theory of modern linguistics, in Ibn Ashur's work et-Tahrîr ve't-Tenvîr. The primary objective of the study is to scrutinize the relationship between the concept of münâsebet in classical Arabic rhetoric and the principle of coherence in modern text linguistics, and to demonstrate its application in Ibn Ashur's exegetical methodology. Surah Al-An'am and Surah Al-Ma'idah have been selected as the scope of application for this research. The study consists of an introduction and three chapters. The first chapter discusses the concept of münâsebet, its historical development, terminological meaning, and its place in the classical tafsir tradition; the second chapter deals with textual coherence, its tools, and synonymous concepts in modern linguistics. In the third chapter, applied examples from Ibn Ashur's tafsir are analyzed through the selected surahs. This study aims to offer a new perspective on understanding the Quranic text and analyzing intertextual relationships by synthesizing the classical tafsir heritage with modern linguistic approaches (text syntax and discourse analysis).