Nonverbal elements of trauma in Crave and Tender Napalm through Affect theory
Affect teori aracılığıyla Crave ve Tender Napalm' da travmanın sözsüz öğeleri
  1. Tez No: 1009937
  2. Yazar: GÜLAY KAÇAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED METİN ÇAMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Sarah Kane'in Crave (1998) ve Philip Ridley'nin Tender Napalm (2011) adlı oyunlarında travmanın sözel olmayan duygulanımsal unsurlar aracılığıyla ortaya çıktığını savunmaktadır. Her iki oyunu da in-yer-face theatre (suratına tiyatro) akımı bağlamında ele alan tez, travmayı sabit bir anlam ve doğrusal bir temsil içinde çözümlenebilecek bir deneyim olarak değil; dilin sınırlarını aşan duygulanımsal yoğunluk, duygusal aşırılık ve bedensel göstergeler aracılığıyla görünür hale gelen bir deneyim olarak ele almaktadır. Bu analiz, travma kuramı ile duygulanım kuramını bir araya getirmektedir: sözsüz öğeler önce travma kuramı aracılığıyla travmatik deneyimin göstergeleri olarak anlaşılmakta, ardından Silvan Tomkins ve Brian Massumi'nin kuramsal yaklaşımları doğrultusunda duygulanım kuramı üzerinden okunarak travmanın duygulanımsal düzeydeki güç ve yoğunluğu vurgulanmaktadır. Bu yaklaşım, seçilen oyunlarda duygulanımın travmanın belirtilerini sessizlik, parçalı konuşma, bedensel jestler, duygusal aşırılık, zamansal kaymalar ve mekansal kopukluk yoluyla nasıl ortaya çıkardığını göstermektedir. Bu şekilde tez, travmanın dil yoluyla aktarılmasındaki sınırlılıkları tartışmakta ve Kane ile Ridley'in travmanın duygulanımsal boyutunu vurgulamak için sözsüz stratejileri nasıl kullandıklarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, seçili oyunlardaki sözsüz unsurların travmayı doğrusal öykü ve psikolojik gerçekliğin ötesinde görünür kılan duygulanımsal işaretler olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that trauma in Sarah Kane's Crave (1998) and Philip Ridley's Tender Napalm (2011) emerges through nonverbal and affective elements. This thesis considers trauma as an experience that resists stable meaning and linear representation taking both plays into consideration in the context of in-yer-face theatre movement. Instead, trauma becomes visible through concepts such as affective intensity, emotional excess and bodily manifestations. These function beyond the limits of language. The analysis brings trauma theory and affect theory together: nonverbal elements are first understood through trauma theory as signs of traumatic experience, and then read through affect theory to highlight the force and intensity of trauma at an affective level, primarily in line with the theoretical approaches of Silvan Tomkins and Brian Massumi. This perspective shows how affect makes the manifestations of trauma apparent through silence, fragmented speech, physical actions, emotional extremity, temporal shifts, and spatial disconnection in the selected plays. In this way, this thesis explores the limitations of language in conveying trauma and shows how Kane and Ridley use nonverbal strategies to emphasize affective dimension of trauma. The findings of the study present that nonverbal elements in the mentioned plays work as affective markers that make trauma visible beyond linear narrative and psychological realism.