Okul temelli yoga programının lise öğrencilerinin ruhsal gelişim ve sınav kaygısı düzeylerine etkisi
The effect of school-based yoga program on high school students' spiritual development and test anxiety levels
  1. Tez No: 1009953
  2. Yazar: RUMEYSA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada, okul temelli yoga programının lise öğrencilerinin ruhsal gelişim ve sınav kaygısı düzeylerine etkisini ve öğrencilerin program hakkındaki görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, karma araştırma yöntemlerinden biri olan Gömülü Desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel basamağındaki verilere ulaşabilmek için, öntest – sontest kontrol gruplu deneysel modelden faydalanılmıştır. Araştırmanın nitel basamağındaki verilere ulaşabilmek için Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Nicel veriler, cinsiyet, spor branşı ve lisans yılı değişkenlerine dair sorulara yer verilen kişisel bilgiler anketi, Başol (2019) tarafından geliştirilen Ayda Sınav Kaygısı Ölçeği ve Uzun (2018) tarafından geliştirilen Ruhsal Gelişim Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, uygulama ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Program akışı içinde yer alan uygulamalar, Düzce ili Merkez ilçesinde yer alan Düzce Spor Lisesi'nde yapılmıştır. Uygulama grubunda olanlar, 12 hafta süreyle ve haftada 2 sekans olacak şekilde yoga uygulamalarına katılmıştır. Kontrol grubu ise herhangi bir uygulamaya katılmamış ve günlük yaşantılarına devam etmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normallik dağılımlarını test edebilmek amacıyla Normallik Testleri (Test of Normality) yapılmış ve Çarpıklık-Basıklık sonuçları incelenmiştir. Verilerin analizinde, Karışık Ölçümler İçin İki Yönlü Anova, bağımsız ve ilişkili örneklemler için t-testleri ve Tek Yönlü Anova testlerinden yararlanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde ise Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır. Nitel veriler için, nitel araştırmaya en uygun yöntemlerden biri olan tematik analiz ile araştırma bulgularının analizleri yapılmıştır. Bulgular: Okul temelli yoga programının ruhsal gelişim ve alt boyutlarında anlamlı bir etki oluşturmadığı; sınav kaygısının bilişsel kaygı alt boyutunda anlamlı bir etki oluşturduğu; aile ve çevre kaynaklı kaygı alt boyutunda ise anlamlı bir etki oluşturmadığı anlaşılmıştır. Ruhsal gelişim çekingenlik alt boyutunda branş değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu; kişisel kontrolsüzlük alt boyutu ve ruhsal gelişimde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Ruhsal gelişim ve alt boyutlarında lisans yılı ve cinsiyet değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı; sınav kaygısı ve alt boyutlarında branş, cinsiyet ve lisans yılı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Yoga programına katılım gösteren öğrencilerin programa dair görüşlerinden yola çıkılarak toplamda 4 tema oluşturulmuştur. Temalar oluşturulurken verilerden elde edilen 48 kod ve 10 kategori temel alınmıştır. Bu temalar; Programın Yansımaları: Güçlü, Zayıf ve Geliştirilebilir Yönler, Programın Bütüncül Etkileri, Beklentiden Keşfe ve Disiplinler arası Etkileşim temalarıdır. Sonuç: Araştırmanın bulguları, okul temelli yoga programının lise öğrencilerinin sınav kaygısını azaltmada faydalı bir müdahale olabileceğini ve yoga müdahalelerinin katılımcı deneyimleri açısından da anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Katılımcı deneyimlerinden ve bulgulardan yola çıkılarak gelecek çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to examine the effects of a school-based yoga program on high school students' spiritual development and test anxiety levels, as well as to explore students' views regarding the program. Method: In this study, the Embedded Design method, one of the mixed research methods, was used. In order to obtain the data in the quantitative phase of the study, an experimental model with a pretest–posttest control group was utilized. To collect data in the qualitative phase, the semi-structured interview technique was employed. Quantitative data were collected using a personal information questionnaire including questions on variables such as gender, sport branch, and year of study, the Exam Anxiety Scale developed by Başol (2019), and the Spiritual Development Scale developed by Uzun (2018). The personal information questionnaire included questions related to gender, sports branch, and year of study variables. The Ayda Test Anxiety Scale developed by Başol (2019) was used to determine students' levels of test anxiety. The Spiritual Development Scale developed by Uzun (2018) was used to determine students' spiritual characteristics. In line with the purpose of the study, experimental and control groups were formed. The practices included in the program were carried out at Düzce Sports High School located in the central district of Düzce province. Participants in the experimental group attended yoga sessions for a period of 12 weeks, with two sessions per week. The control group did not participate in any intervention and continued their daily routines. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 statistical package program. Normality tests (Test of Normality) were conducted to examine the normality distribution of the data, and skewness–kurtosis values were reviewed. For data analysis, a two-way ANOVA for mixed measurements, independent and paired samples t-tests, and one-way ANOVA were used. For data that did not show normal distribution, Mann–Whitney U and Kruskal–Wallis tests were applied. Qualitative data were analyzed through thematic analysis, which is one of the most appropriate methods for qualitative research. Results: It was found that the school-based yoga program did not create a significant effect on spiritual development and its sub-dimensions; however, it created a significant effect on the cognitive anxiety sub-dimension of test anxiety, while no significant effect was found on the family- and environment-related anxiety sub-dimension. A statistically significant difference was found in the shyness sub-dimension of spiritual development according to the sports branch variable, whereas no statistically significant difference was observed in the personal lack of control sub-dimension and overall spiritual development. No statistically significant differences were found in spiritual development and its sub-dimensions according to year of study and gender variables; similarly, no statistically significant differences were found in test anxiety and its sub-dimensions according to sports branch, gender, and year of study variables. Based on the views of students who participated in the yoga program, a total of four themes were identified. While forming the themes, 48 codes and 10 categories derived from the data were taken as a basis. These themes were titled: Reflections of the Program: Strengths, Weaknesses, and Areas for Improvement; Holistic Effects of the Program; From Expectation to Discovery; and Interdisciplinary Interaction. Conclusion: The findings of the study indicate that the school-based yoga program may be a beneficial intervention in reducing test anxiety among high school students and that yoga interventions also produce meaningful effects in terms of participant experiences. Based on participant experiences and research findings, recommendations for future studies were provided.