Kamuya açık büyük dil modelleri ile bağlam duyarlı siber risk değerlendirmesi: Uzman doğrulamalı bir çerçeve ve insan–yapay zekâ karşılaştırması
LLM-assisted context-aware cyber risk assessment: an expert-calibrated framework and scoring
  1. Tez No: 1010028
  2. Yazar: NEZİH MAHMUT ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Geleneksel siber risk değerlendirme metodolojileri kritik bir ikilemle karşı karşıyadır: Bu yöntemler ya nicel ancak statik ve bağlamdan bağımsızdır (Örn: CVSS) ya da bağlama duyarlı ancak yoğun emek gerektiren ve özneldir (Örn: NIST SP 800-30). Sonuç olarak kuruluşlar, risk değerlendirme süreçlerini gelişen tehditlerin hızına uyum sağlayacak şekilde ölçeklendirmekte zorlanmaktadır. Bu çalışma; uzman bilgisini işlevsel hale getirmek amacıyla kamuya açık Büyük Dil Modellerinin (LLM) akıl yürütme yeteneklerinden yararlanan, otomatik ve bağlama duyarlı bir risk değerlendirme çerçevesi sunmaktadır. Karmaşık“kapalı kutu”(black-box) makine öğrenmesi modellerinin aksine, önerilen yaklaşım yapay zekanın akıl yürütme sürecini şeffaf bir Dinamik Metrik Motoruna dayandırmaktadır. Bu motorun ağırlıkları, 101 siber güvenlik profesyoneli ile gerçekleştirilen bir anket çalışmasından Sıralı Derece Ağırlık Merkezi (Rank Order Centroid - ROC) yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Geliştirilen çerçeve, 15 farklı gerçek dünya zafiyet senaryosu (C1--C15) ve üç ek duyarlılık stres testi (C16--C18) içeren karşılaştırmalı bir çalışma aracılığıyla değerlendirilmiştir. Doğrulama senaryoları, on kıdemli uzmandan oluşan bir grup ve iki modern LLM ajanı (GPT-4o ve Gemini 2.0 Flash) tarafından bağımsız olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, LLM tabanlı ajanların oldukça güvenilir bir uzman temel çizgisine (Cronbach's α = 0,996) karşı, insan medyanıyla yakından uyumlu bir puanlama tutarlılığı (Pearson r değeri 0,9390 ile 0,9717 ; Spearman ρ değeri 0,8472 ile 0,9276 aralığında) sergilediğini göstermiştir. Ayrıca sistem, değerlendirme döngü süresini 100 kattan fazla azaltmıştır (vaka başına ortalama 6 dakikalık insan süresine karşı 4 saniyenin altı). Dahası, özel bir bağlam duyarlılık analizi (C13--C15); çerçevenin, özdeş teknik zafiyetler için risk skorlarını kurumsal bağlama (örneğin KOBİ'ye karşı Kritik Altyapı) göre uyarlayabildiğini kanıtlamıştır. Genel olarak bu bulgular, ticari olarak erişilebilen LLM'lerin uzmanlarca doğrulanmış metrik şemalarıyla sınırlandırıldığında; tekrarlanabilir, doğru ve gerçek zamanlı risk değerlendirmelerini destekleyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional cyber risk assessment methodologies face a critical dilemma: they are either quantitative yet static and context-agnostic (e.g., CVSS), or context-aware yet highly labor-intensive and subjective (e.g., NIST SP 800-30). Consequently, organizations struggle to scale risk assessment to match the pace of evolving threats. This paper presents an automated, context-aware risk assessment framework that leverages the reasoning capabilities of publicly available Large Language Models (LLMs) to operationalize expert knowledge. Unlike complex black-box machine learning models, our approach anchors the AI's reasoning to a transparent Dynamic Metric Engine, with weights derived using the Rank Order Centroid (ROC) method from a survey of 101 cybersecurity professionals. We evaluated the framework through a comparative study involving 15 diverse real-world vulnerability scenarios (C1--C15) and three supplementary sensitivity stress tests (C16--C18). The validation scenarios were independently assessed by a cohort of ten senior human experts and two state-of-the-art LLM agents (GPT-4o and Gemini 2.0 Flash). The results show that the LLM-driven agents achieve scoring consistency closely aligned with the human median (Pearson r ranging from 0.9390 to 0.9717, Spearman ρ from 0.8472 to 0.9276) against a highly reliable expert baseline (Cronbach's α=0.996$), while reducing the assessment cycle time by more than 100$\times$ (averaging under 4 seconds per case vs. a human average of 6 minutes). Furthermore, a dedicated context sensitivity analysis (C13--C15) indicates that the framework adapts risk scores based on organizational context (e.g., SME vs. Critical Infrastructure) for identical technical vulnerabilities. Overall, these findings suggest that commercially available LLMs, when constrained by expert-validated metric schemas, can support reproducible, accurate, and real-time risk assessments.