Örgütsel sapma ve örgütsel dışlanmanın işten ayrılma niyetine etkisinin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesi: Sağlık çalışanları örneği
Investigating the effects of organizational deviance and organizational ostracism on intention to leave using structural equation modeling: The case of healthcare professionals
- Tez No: 1010031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUGAY ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tokat Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık personelinde örgütsel sapma (bireylerarası sapma ve örgüte yönelik sapma) ile örgütsel dışlanma algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemi, anket formunu geçerli biçimde yanıtlayan 493 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Veriler 5'li Likert tipi ölçeklerle toplanmış; güvenirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi (WLSMV) ve yapısal eşitlik modeli (SEM) ile test edilmiştir. Tanımlayıcı bulgular, bireylerarası sapma (Ort.=1,56), örgüte yönelik sapma (Ort.=1,55) ve örgütsel dışlanmanın (Ort.=1,38) düşük düzeyde; işten ayrılma niyetinin ise görece daha yüksek (Ort.=2,07) olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizinde genel örgütsel sapma ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyde pozitif ilişki (r=,511) ve örgütsel dışlanma ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif ilişki (r=,414) bulunmuştur. SEM sonuçlarına göre örgüte yönelik sapma (β=0,379; p=0,003) ve örgütsel dışlanma (β=0,236; p=0,003) işten ayrılma niyetini pozitif ve anlamlı biçimde yordarken, bireylerarası sapmanın etkisi anlamlı bulunmamıştır (β=0,091; p=0,348). Model, işten ayrılma niyetindeki varyansın %42,7'sini açıklamıştır (R²=0,427). Sağlık kurumlarında personel devrini azaltmaya yönelik politikalarda örgütsel dışlanmayı önleyici kapsayıcı iklim uygulamalarının ve özellikle örgüte yönelik sapmayı azaltacak yönetimsel düzenlemelerin kritik olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether organizational deviance (interpersonal deviance and organizational deviance) and workplace ostracism predict turnover intention among healthcare employees at Tokat State Hospital. The sample consists of 493 healthcare staff who provided valid responses to a structured questionnaire. Data were collected using 5-point Likert-type scales and analyzed through reliability analyses, confirmatory factor analysis (WLSMV), and structural equation modeling (SEM). Descriptive findings indicate low levels of interpersonal deviance (M=1.56), organizational deviance (M=1.55), and ostracism (M=1.38), while turnover intention was relatively higher (M=2.07). Correlation results revealed a moderate positive association between overall deviance and turnover intention (r=.511) and a positive association between ostracism and turnover intention (r=.414). SEM results showed that organizational deviance significantly predicted turnover intention (β=.379, p=.003) and ostracism was also a significant predictor (β=.236, p=.003), whereas interpersonal deviance had no significant effect (β=.091, p=.348). The model explained 42.7% of the variance in turnover intention (R²=.427). Overall, the findings suggest that preventing ostracism and reducing organizational-level deviance may be pivotal for lowering turnover intention in healthcare settings.