Akıllı binaların ve tasarım sorunlarının tanıtılması
Introducing intelligent buildings and related design problems
  1. Tez No: 101006
  2. Yazar: GAMZE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METE ÜNÜGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
AKILLI BİNALARIN VE TASARIM SORUNLARININ TANITILMASI ÖZET Akıllı bina terimi ilk kez 80'lerin başında A.B.D.'de geçmiştir ve Washington' daki“Akıllı Bina Enstitüsü”tarafından yapılan tanım şöyledir:“Kullanıcıların performansını, yatırım ve işletme maliyetlerinde tasarrufu ve esnekliği maksimuma çıkarmak için kaynaklan koordinasyonlu şekilde verimli olarak yönetmek için çeşitli sistemleri entegre eden binadır.”Böylece betimlenen“Akıllı Bina”kavramının daha ayrıntılı bir incelemesinin yapılabilmesi için sorunun yönetim, sistemler, strüktürler, servisler ve ekonomi bağlamında ayrı ayrı irdelenmesinde ve bu boyutlar dikkate alınarak“Akıllı Binaların Planlama ve Tasarımında”uygulanacak ilkelerin belirlenmesinde yarar vardır. Binanın ekonomik değerini belirlemek, firmaların binayı veya bina sistemlerini değiştirmek konusunda karar vermelerine yardım etmek açısından bina değerlendirme metotları incelenmiştir. Bu doğrultuda ORBIT, POE, Toplam Bina Performansı Derecelenmesi, Çevresel Etki Analizi, Bina IQ'su Değerlendirilmesi metotları olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır. Akıllı Bina kavramı ve onu oluşturan boyutların irdelenmesi ve çözümlenmesi sorunun parçacı bir yaklaşımla çözüme kavuşturulamayacağım ortaya koymaktadır. Akıllı binalarda temel sorunun entegrasyonun sağlanması ve bina tasannu bazında bu bilinçle soruna yaklaşılabilmesi önem taşımaktadır.. Enerji verimliliği,. Konfor,. En son I.T. (Bilgi teknolojisi) gelişmelerinin kullanılabilmesinin mümkün olması,. Gelecekteki gereklilikler için adaptasyon kapasitesi, Bir binanın akıllılığından bahsedilirken değinilmesi gereken unsurlardır. Ancak 'entegrasyon' bu temaların en önemlilerinden biridir ve diğer hepsi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Akıllı binalan entegre edebildiği sistemlerle ölçmek ve değerlendirmek olası görülmektedir. Bir binanın sistem / yapı entegrasyonu, üretken ve verimli bir ortamı oluşturan özellikleri sağlamadaki başansıyla ölçülür. vınTeknolojinin hiç şüphesiz bir çok yarar sağlıyor olmasına rağmen, BYS'ni belirleme, seçme, satma ve kullanma sorumluluğundakilerin uzmanlık ve deneyimleri konusunda yüksek gereksinme olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tip uzman kıtlığının diğer benzer mühendislik sektörlerinde çözülmesi için uzman sistemler kullanımı bu teknolojinin BYS kullanıcılarına tavsiye verebileceği ve yol gösterebileceği fikrini ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli boyutları ile betimlenen ve entegrasyon sorunları ile somutlaşan akıllı binaların tasarımı ile ilgili olarak pek çok farklı sorunun varlığı da açık bir gerçektir. Akıllı bina tasarımında farklı bina tipoloj ilerine özgü olarak farklı tasarım sorunlarının gündeme geldiği veya önem sıralarının değiştiği bilinmektedir. Bu bağlamda sorunu irdelemek için ofis, konut, kamuya açık alanlar ile ilgili tipoloj iye yönelik özgün sorunlar ele alınmıştır. Akıllı binalar konusu üzerine yayınlanmış çoğu kaynak, akıllı binaları akıllı ofislerle özdeşleştirmelerinden dolayı ofisler üzerinde ayrıca durmamaktadır. Oysaki Akıllı ofis binalarında olduğu gibi, mekanik ve elektrik sistemleri evdeki ofis bilgisayarlarıyla bütünleştirmek akıllı konut binalannının tasarımında kaçınılmaz bir adımdır. Bu bağlamda akıllı bina kavramının yaygm olarak kullanıldığı bir diğer bina tipoloj isi eğitim yapılandır. Okul, toplum tarafından aklın gelişmesinin ve desteklenmesinin beklendiği bir yer olduğuna göre; akıllı bir bina tipi için gözönüne almaya değer bir yerdir. Halka açık kamusal alanların tasarımında, bilgi teknolojisinin kullanıcılara bilgi taşımasının ve kullanıcılara“akıllı insanlar”gibi davramlmasının büyük önemi vardır. Bu nedenle halka açık kamusal alanlarda da akıllı bina konsepti yaygın bir kullanım alam bulabilmektedir. Bu araştırmada akıllı yapı kavramının gerçek değeri irdelenmektedir. Akıllı binaların temel sorununun alt sistemlerin entegrasyon sorunu olduğu ve böylesi bütünleşik yapımn tasarımında başlayan bir süreç olduğu sonucuna varılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
INTRODUCING INTELLIGENT BUILDINGS AND RELATED DESIGN PROBLEMS SUMMARY The phrase intelligent buildings' has been used in the beginning of the 1980s in the USA first time. The definition made by the“Intelligent Building Institute”in Washington was as follows: 'It is such a building that integrates various systems to use its resources in a coordinated and efficient way so that occupant performance, investment and process expense efficiently and flexibility are maximized. In order to examine the above defined intelligent building concept more thoroughly, the problem has to be analyzed separately from the management, systems, structures, services of economy aspects. Using these dimensions, it would be useful to specify the principles that will be utilize in intelligent building planning and design. Building valuation methods have been examined so that the value of a building can be determined and decisions about the changes to be done to building and building systems can be made. Methods like ORBIT, POE, Total Building Performance Ranking, Environmental Effect Analysis, Building IQ Rate Ranking have been analyzed with their positive and negative attributes. The analysis of the concept intelligent buildings and the dimensions that constitute it shows that the problem shouldn't be handled in parts. The main problem in intelligent buildings is the maintenance of integration and the design stage should be completed with this in mind. - Energy efficiency - Comfort - The possibility to use the most recent I.T. (Information Technology) innovations. - Adaptation capacity for future requirements are the important factors that must be mentioned while talking about the intelligent building. But integration is the most important of these and affects all the others. It seems possible to evaluate an intelligent building by the systems that it can integrate. The system / structure integration of a building can be measured with its success in providing the features that make up a productive and efficient environment. Although technology has many uses, it's very much needed that the people who are responsible for the determination, selection, sale and usage of the BMS have expertise and experience on this subject. The lack of such experts creates a problem and this problem has been tried to be solved in the engineering areas by the use of expert systems. This gave an idea to the BMS users. There are many different problems about the intelligent building design that has been analyzed with integration problems and defined by its different dimensions. It'sknown that there are different design problems of different building types and the order of importance of these problems changes accordingly. Because of this, specific problems about offices, houses and areas open to public have been investigated. Many resources about intelligent buildings doesn't separately talk about offices because the two are seen as one. In this type of design, integration of mechanical and electrical systems with the office computers at home is the usual style, as done office buildings. Under this circumstances another building typology in which the intelligent building concept is widely used is educational buildings. School is seen as a place where people improve themselves and the public supports education given in schools. Therefore, it's worthwhile to consider in intelligent design. In these designs, it's important that information to the user and that it treats the users as intelligent people. Therefore the intelligent building concept is also commonly used in areas open to public. In this research, the real value of the intelligent building has been examined. It's concluded that the main problem of intelligent buildings is the integration of subsystems and that integration should begin in the design stage. XI