Düşsel mekan
Imaginary and fantastic space
- Tez No: 101007
- Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
DÜŞSEL MEKAN ÖZET Bu çalışmanın amacı soyut bir kavram olan düşsel mekanı tanımlamak ve incelemektir. Bu doğrultuda öncelikle düş ve mekan kavramları farklı bakış açılarından yaklaşılarak ele alınmıştır. Düş görmenin incelendiği alt bölüm, düşlere ruhbilimsel bakış açısından yaklaşır ve bilinçsiz gece düşlerini içermektedir. Bu anlamda düş, büyük çoğunluğu aktif uyku (REM uykusu) sırasında gerçekleşen karmaşık zihinsel bir etkinliktir. Freud'a göre düş, istek doyurma iken, son zamanlarda düşün, beynin aktif uyku sırasında uyandırılmış halinin bir yansıması olduğunu düşünenler çoğunluktadır. Düş kurmak ise gündüz düşlerini ele alır ve bu süreçte söz sahibi olan imgelem ve düşlem etkinliklerini inceler. Düşlerin tasarıma yansıması için düşlere açık olmak gereklidir. Tasarımda düşlem ve imgelem etkinliği en çok ütopyalarda izlenebilir. Mekan konusuna iki ana yaklaşım vardır. Bunlardan birincisi, mekanın mutlak olduğunu, kendi varlık ve özellikleri olduğunu ileri süren yaklaşımdır. Descartes ve Newton bu görüşü savunur. Leibnitz, Berkeley, Mach ve Einstein tarafından savunulan diğer görüşe göre ise mekan görecelidir, evrendeki herşey aralarında uzamsal ilişkiler sergileyen madde parçacıklarıdır. Newton mekanı sonsuz, homojen ve izotropiktir. Modern fizik bu mutlak ve stabil mekan anlayışı yerine mekanın hareketli bir referans noktasına göre göreceli olduğunu kabul eder. Bu değişim ruhbilimsel ve mimari mekan anlayışlarına da yansımıştır. Mimarlıkta esnek ve çok boyutlu mekandan bahsedilmeye başlanmıştır. Düşsellik, bu boyutlardan biridir ve algısal mekanın uzantısı olarak sürece dahil olur. Algı, duyumların anlamlı bütünler haline gelecek şekilde yorumlandığı aktif ve karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte anılar, deneyimler, beklentiler ve motivasyonlar da söz sahibidir. Algısal mekan öznel ve benmerkezcil mekandır. Algısal yanılsamaların da kanıtladığı gibi, algısal mekan fiziksel mekan ile bire bir örtüşmez. Düşsel mekan, algısal mekan üzerine kurgulanır. İnsanı merkeze koyan bir yaklaşımla, düş ve mekanın buluştuğu nokta olan“düşsel mekan”psikolojik ve öznel bir kavramdır. İmgelem ve düşlem işbirliği ile oluşur, oluşum sürecinde bilinçaltı, bilinçten daha baskındır. İnsan, düşün ve mekanın ortasında yer alır. İnsan düşü ve mekanı yaratır, sonrasında onlar tarafından biçimlenir. Mekan düşü tetikler, düş mekanın atmosferini değiştirir. Düşsel mekan, algısal mekanın üzerine kurulur. Kişiden kişiye değişir. Düşsel mekan, fiziksel varlığı, varoluşu için mutlak koşul olmayan, imgelem ve düşlem işbirliği ile oluşturulan, bilinçaltı ve çağrışım destekli öznel ve ruhsal mekandır. VHBazı düşler, fiziksel olarak varolmayan mekanların üzerine kurulur. Üzerine düş kurulan mekanlar olarak adlandırılan bu kategoride masallarda ve efsanelerde yer alan, fantastik ve bilim kurgusal mekanlar yer alır. Fiziksel olarak var olan bir mekan düş kurduruyorsa, bu mekan, içinde düş kurulan mekan olarak adlandırılır. Burada düşsellik bir“değer”dir. İçinde düş kurulan mekanlarda bu değeri dört etken belirler; öykü, gizem, şaşırtıcılık ve izolasyon. Bu tip düşsel mekan, mekanın bir takım iç ve dış girdilerle bilinçli ya da bilinçsiz olarak kurgulanan strüktür-üstü atmosferidir. Düşsel mekan kavramı, gerek tasarımda yaratıcılığı, imgelem ve düşlem gücünü arttırarak geliştirmek için, gerekse düşselliği yüksek mekanlar tasarlamayı öğrenmek için, mimari tasarım eğitiminde kullanılabilir. Yapılması gereken, beyin fırtınası gibi tekniklerle bilinçaltını açığa çıkarmak, toplumsal belleği beslemek, mekandan metine, metinden mekana çevirimler kullanarak düşgücünü zorlamaktır. Sonuç olarak düşsel mekan, mekanın strüktür-üstü atmosferidir, imgelem ve düşlem tarafından yaratılır. Bu süreçte beklentiler, deneyimler, anılar, duygular etkilidir, algısal mekanın üzerine kurgulanır, çağrışım ve bellek düşsel mekanın zengin kaynağıdır. Mekan düşün tetikleyenidir, düş mekanı değiştirir. İnsan mekanı yaratır ve üzerine düş kurar, bazen de mimar düşünü kurduğu mekanı yaratır. Mimar, üzerine düş kurulan mekandan içinde düş kurulan mekanı yaratandır da denebilir. vııı
Özet (Çeviri)
IMAGINARY AND FANTASTIC SPACE SUMMARY The purpose of this study is, to identify and examine the imaginary space that is an abstract concept. The dream and space concepts have been studied from different point of views. In the first sub-category, the unconscious night dreams are examined from a psychological point of view. This kind of dream is a complex mental activity that occurs in the active sleep (REM sleep). According to Freud dreams are satisfaction of desires, but modern approaches report that, dreams are reflection of aroused state of brain during the active sleep. The other category examines the daydreaming process, imagination and fantasy activities. In order to be able to reflect dreams to a design process, one has to be open-minded to dreams. Fantasy and imagination activities can be viewed in Utopias. There are two main approaches to the space. For absolute theories of space, including Descartes and Newton's space conceptions, space is an entity with properties of its own. For the relational theories of space of Leibnitz, Berkeley, Mach and Einstein, space is relative, everything in the universe are pieces of matter that exhibit spatial relationships between each other. Newtonian space is, infinite, homogeneous and isotropic. Modern physics accept that space is relative to a moving reference point rather than this absolute and stable space approach. This change can be also observed in psychological and architectural space approaches. Flexible and multi-dimensional space conception took place in architecture. Imaginary and fantastic dimension is one of these dimensions and takes place in this process as an extension of perceptual space. Perception is an active and complex process in which the sensory inputs interpreted as to become meaningful wholes. This process includes higher mental activities like memories, experiences, expectations and motivations. Perceptual space is the subjective and egocentric space. As the perceptual illusions prove, perceptual space does not match with the physical space. Imaginary and fantastic space is the step coming after the perceptual space. With an approach that puts human to the center, imaginary space, which is the meeting point of dream and space, is a psychological and subjective concept. It is created by the activities of imagination and fantasy, in this process subconscious is more dominant than conscious. Human is the meeting point between dream and space. Human creates the dream and space, and then formed by them. Space fires dream, dream changes the atmosphere of the space. Imaginary and fantastic space is constructed upon the perceptual space. It can be different from person to person. Physical existence is not an absolute condition for imaginary and fantastic space to IXexist. It is formed by the activities of imagination and fantasy, and supported by sub conscious and association. Some kinds of dreams set on the spaces that do not physically exist. This category that is named as the“spaces to dream on”includes the ones in the fairy tales, myths, fantastic and science fiction. If a space with a physical existence fires a dream, it is called“space to dream in”. In this manner, dream stimulation is a value. This value is determined by four factors in the“spaces to dream in”; story, mystery, surprise, insulation. This kind of imaginary and fantastic space is the atmosphere upon the structure, constructed by some inner and outer inputs, consciously or unconsciously. The concept of imaginary space can be used in the architectural design education, in order to increase the creativeness, imagination and fantasy, or to improve designing higher imaginary spaces. What must be done is, to make subconscious be apparent by using some techniques like brainstorming etc., to support social memory, and to force imagination by trying text-to-space and space-to-text transformation. As a result, the imaginary space is the atmosphere above structure and created by imagination and fantasy. The expectancies, experiences, memories and emotions have influence on this process. The imaginary space is constructed on the perceptual one, supported by the sources of the association and memory. Space is the one that arouses dream and dream can change the space. Human creates space and dreams about it, and sometimes architect creates the space, which he dreams about. It can be said that, architect is the one, whose job is creating“the space to dream in”from“the space to dream about”.