Fransa Ulusal Kütüphanesi'nde Supplément Turc 361 numarasıyla kayıtlı şiir mecmuası (İnceleme-metin-dil içi çeviri)
Journal of poems registered as Turc 361 in Paris National Library (Review- text-intralingual translation)
  1. Tez No: 1010071
  2. Yazar: UTKU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Fransa Ulusal Kütüphanesi'nde Supplément Turc 361 numarasıyla kayıtlı olan isimsiz Şiir Mecmuası, iki farklı kişi tarafından derlenen, 63 varaktan müteşekkil bir mecmuadır. Yazmanın içerisinde mecmuanın derleyicilerine ve istinsah tarihine dair herhangi bir kayıt bulunmamakta, yalnızca yazmanın 1720 yılında Paris Manastırı'na miras bırakıldığına dair Fransızca vakıf kaydı mevcuttur. Mecmuanın içerisinde bulunan şiirlerden ve bir adet tarih gazelinden hareketle, mecmuanın 17. Yüzyılda istinsah edildiği tahmin edilmektedir. Ağırlıklı olarak gazellerden oluşan mecmuada müfred, tahmis, murabba, kıta, müseddes ve rubai olmak üzere farklı nazım şekilleriyle yazılan şiirler de bulunmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mecmuaların hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çalışmaya konu olan isimsiz şiir mecmuası, fiziki ve muhtevi yönden incelenerek tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde metin, çeviri yazı harflerine aktarılmış, şiirlerin dil içi çevirileri dipnotta verilmiştir. Şiirlerde izahat isteyen ifadeler“Açıklamalar”başlığı altında açıklanmıştır. Bölümlerden sonra yer alan sonuç, bibliyografya, dizin ve tıpkıbasım kısmıyla çalışma son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktırThe anonymous poem journal, cataloged as the Bibliotheque Nationale de France under the number Supplément Turc 361 is a 63 folio journal compiled by two different individuals. There is no record of the compilers or the date of the manuscript, only a French foundation record stating that the manuscript was donated to the Monastery of Paris in 1720. According to the poems and a gazel in the manuscript, it is estimated that the manuscript was compiled in the 17th century. The manuscript, which is mainly composed of gazels, also contains poems written in different forms including müfred, tahmis, murabba, kıta, müseddes and rubai. The study consists of three parts. In the first part, general information about mecmuas is given. In the second part, anonymous poetry collection, which is the subject of the study, is examined and introduced in terms of its physical characteristics and content. In the third part, the text has been transcribed, the intralingual translations of the poems are given in footnotes and the expressions that require explanation in the poems are explained under the title of explanations. Following the chapters, the study concludes with a conclusion, a bibliography, index and facsimile of the manuscript.