Türk Ticaret Kanunu'na göre sözleşme özgürlüğü ve sınırları kapsamında zarar sigortalarında koruyucu hükümler (TK m.1486)
Protective provisions in loss insurance within the scope of freedom of contract and its limits pursuant to The Turkish Commercial Code (art.1486 of the TCC)
- Tez No: 1010137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALİL ÇONKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, sigorta sözleşmesi hukukunda yer alan zarar sigortalarına özgü koruyucu hükümleri, sözleşme özgürlüğü ve sınırları çerçevesinde konu edinmektedir. Çalışmada, sigorta hukukuna hasredilen emredici niteliği haiz koruyucu hükümler incelenirken; kavramsal çerçeve oluşturma, koruyucu hükümlerin Türk ticaret hukuku bakımından tarihsel devinimi, farklı hukuk disiplinlerinde yer alan koruyucu hükümler göz önüne alınmıştır. Üç bölümden teşekkül eden tezin birinci bölümünde; sigorta sözleşmelerinde sözleşme özgürlüğü ve sınırlarının kapsamı ile koruyucu hüküm kavramının çerçevesinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, bir zarar sigorta sözleşmesine konu edilen koruyucu hükümlerin; özellikleri, türleri, tespiti ve zaman bakımından uygulanma alanına dair hususlar teorik düzlemde ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise TK m. 1486 ile ihdas edilen zarar sigortalarına özgü koruyucu hükümlerin her biri tek tek irdelenmiştir. Bu eksende, kanuni düzenlemenin yapısal hâlinden hareketle koruyucu hükümler; birinci seviye koruyucu hükümler, ikinci seviye koruyucu hükümler ve üçüncü seviye koruyucu hükümler tasnifi benimsenerek incelemeye esas alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise zarar sigortalarına özgü koruyucu hükümlere aykırılığın hüküm ve sonuçları tetkik edilmiştir. Bu kapsamda, bir zarar sigortası sözleşmesine aykırılık hâlinde uygulanacak olağan ve olağan dışı yaptırımlar teorik düzlemde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the protective provisions specific to indemnity insurance within the framework of freedom of contract and its limitations under insurance contract law. In the study, while analyzing the mandatory protective provisions specific to insurance law, the conceptual framework, the historical evolution of protective provisions in terms of Turkish commercial law, and the protective provisions in different legal disciplines are taken into consideration. In the first part of the thesis, which consists of three chapters, it is aimed to determine the scope of freedom of contract and its limits in insurance contracts and the framework of the concept of protective provision. In this context, the characteristics, types, determination and temporal application of the protective provisions subject to a loss insurance contract have been put forward at the theoretical level. In the second part of the study, each of the protective provisions specific to loss insurances introduced by Art. 1486 TCC is analyzed one by one. At this point, based on the structural form of the legal regulation, protective provisions are analyzed by adopting the classification of first level protective provisions, second level protective provisions and third level protective provisions. In the third and final part of the thesis, the provisions and consequences of the breach of the protective provisions specific to loss insurances are analyzed. In this scope, the ordinary and extraordinary sanctions to be applied in case of breach of a loss insurance contract are discussed at the theoretical level.