Geleceğin Psikolojik Danışmanlarında Psikolojik Zihinliliğin Geliştirilmesi: Deneysel Bir Çalışma
Enhancing Psychological Mindedness in Future Counselors: An Experimantal Study
  1. Tez No: 1010136
  2. Yazar: İPEK UR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, psikolojik danışman adaylarının psikolojik zihinlilik düzeylerini artırmaya yönelik olarak geliştirilen yapılandırılmış bir müdahale programının etkililiğini incelemektedir. Psikolojik zihinlilik, bireyin kendi içsel yaşantılarını ve başkalarının psikolojik süreçlerini anlayabilmesini sağlayan, danışma sürecinin etkililiği açısından kritik bir mesleki kapasitedir. Ancak psikolojik zihinliliğin nasıl geliştirilebileceğine ilişkin deneysel ve kanıta dayalı çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu boşluktan hareketle, Türkiye'de öğrenim görmekte olan psikolojik danışman adayları için psikolojik zihinliliği desteklemeyi amaçlayan sekiz haftalık yapılandırılmış bir grup müdahale programı geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplu, ön-test, son-test ve izleme ölçümlü deneysel desenin kullanıldığı çalışmaya, bir devlet üniversitesinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programında öğrenim gören 32 üçüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Deney grubuna öz farkındalık, empati, içgörü, duygusal farkındalık, bilişsel esneklik, öz-şefkat ve mesleki dayanıklılık gibi psikolojik zihinliliğin temel bileşenlerini hedefleyen müdahale programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmamıştır. Bulgular, deney grubundaki katılımcıların psikolojik zihinlilik düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı biçimde arttığını ve bu kazanımların 45 gün sonraki izleme ölçümünde korunduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar müdahale programının psikolojik danışman adaylarının psikolojik zihinliliklerini geliştirmede etkili ve kalıcı bir yöntem olduğunu ortaya koymakta; bu yönüyle çalışma, danışman eğitimi literatürüne kuramsal ve uygulamaya dönük önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This experimental study examined the effectiveness of a structured intervention program designed to enhance psychological mindedness among counselor candidates. Psychological mindedness is a core professional capacity that supports understanding of one's own inner experiences and others' psychological processes and is considered central to effective counseling practice. However, it appears that there is a limited body of experimental and evidence-based research on how psychological mindedness can be developed. To address this gap, an eight-week structured group intervention program was developed and implemented with counselor candidates enrolled in undergraduate programs in Türkiye. Using an experimental design with experimental and control groups, the study incorporated pre-test, post-test, and follow-up assessments. Participants were 32 third-year students from a Guidance and Psychological Counseling undergraduate program at a public university. The intervention targeted key components of psychological mindedness, including self-awareness, empathy, insight, emotional awareness, cognitive flexibility, self-compassion, and professional resilience, while the control group received no intervention. Results showed a significant increase in psychological mindedness among participants in the experimental group compared to the control group, with gains maintained at a 45-day follow-up. These findings suggest that interventions represent an effective and sustainable approach to enhancing psychological mindedness among counselor candidates and offer important theoretical and practical contributions to the counselor education literature.