Kadınların hadis eğitim-öğretim faaliyetleri (Hicrî V.-VII. yüzyıllar)
Women's teaching and learning activities in hadith education (5th–7th centuries AH)
  1. Tez No: 1010146
  2. Yazar: MERVE İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kadınlar, Resûlullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) yaşadığı dönemden itibaren genel olarak İslami ilimlere özelde ise hadis ilmine büyük bir ilgi göstermişlerdir. Öğrendikleri bilgileri öncelikle yakın çevrelerinden başlayarak aktarmaya gayret etmişlerdir. Hadis ilminin gelişim süreci düşünüldüğünde, kadınların bazı dönemler diğerlerine göre daha aktif bir rol üstlendikleri görülmektedir. Bu araştırmada kadınların hadis alanında görünürlüklerinin arttığı hicrî beşinci yüzyıldan yedinci asrın sonuna kadar olan dönem seçilmiştir. Ricâl kaynakları ve hadis eserlerindeki senedlerde yer alan bilgilerden faydalanarak“Kadın râvilerin yüzyıllara ve coğrafyaya göre dağılımı nasıldır? Hadis eğitimi aldıkları ve verdikleri mekanlar neresidir? Hangi tahammül ve edâ yollarını kullanmışladır? Kaç yaşında eğitime başlamış ve ne zaman rivayette bulunmuşlardır? Ailelerinden hadisle ilgilenen kimse var mıdır? Hoca ve talebelerinin özellikleri nelerdir? Yolculuklarının kapsamı nedir? ve En çok okudukları ve okuttukları eserler hangileridir? Eser derleyen kadın râvi var mıdır?”soruları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca İslam'ın örtünme ve mahrem olmayanlarla ilişkiler konusundaki emirleri dikkate alındığında, kadınların hoca ve talebeleriyle nasıl bir ortamda buluştukları ve hangi koşullarda ilmî iletişimde bulunduklarına cevap aranmıştır. Bu sayede, kadın râvilerin hadis ilminin gelişimine olan katkılarının daha iyi anlaşılması ve şimdiye kadar varlığı pek az bilinen birçok önemli muhaddisenin tanınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women have shown great interest in Islamic sciences in general and in the science of hadith in particular since the time of Prophet Mohammad (Pbuh). They tried to transfer the information they learned, starting from their immediate environment. When the development process of the science of hadith is considered, it is seen that women took on a more active role in some periods than other In this study, the period from the fifth century of the Hijra to the end of the seventh century, when the visibility of women in the field of hadith increased, was selected. By making use of the information in the sources of rijal and the chains of narrations in hadith works, an attempt has been made to reveal the educational activities within the framework of the questions,“What is the distribution of female hadith scholars according to centuries and geography? Where are the places where they received and gave hadith education? What methods of tahammul and adā did they use? At what age did they start their education and when did they transmit? Is there anyone from their family who was interested in hadith? What are the characteristics of their teachers and students? What is the scope of their travels? What are the works they read and taught the most? Are there any female hadith scholars who compiled previous works?”In addition, considering the Islamic injunctions on veiling and interactions with non-mahrams, this study seeks to explore the environment in which female scholars met with their teachers and students, as well as the conditions under which they engaged in scholarly communication. Through this investigation, the aim is to gain a better understanding of the contributions of female hadith scholars to the development of hadith sciences and to bring to light many significant muhaddithat whose existence has remained largely unknown until now.