Milletlerarası nitelikli anonim şirket genel kurul kararlarının iptalinde tahkim
Arbitration in the annulment of general assembly resolutions of joint stock companies involving foreign elements
- Tez No: 1010152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anonim şirketlerde sık görülen ihtilaflardan birisi genel kurul kararlarının iptali uyuşmazlıklarıdır. Bu uyuşmazlıkların devlet mahkemelerinde çözümü özellikle aldığı zaman açısından dezavantajlıdır. Öte yandan bu uyuşmazlıkların devlet mahkemelerine alternatif olan tahkim yoluyla çözümlenmesi ise uyuşmazlık konusuna ilişkin uzman hakemler seçme imkanı, yargılama hızı ve gizlilik gibi avantajlara sahiptir. Ancak genel kurul kararlarının iptali uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümlenmesi çeşitli soru işaretleri barındırmaktadır. Tartışmalar temel olarak bu uyuşmazlıklarının tahkime elverişliliği, şirket esas sözleşmesinde yer alan tahkim şartının geçerliliği ve tahkim yargılamasının usulü noktalarında toplanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, milletlerarası nitelikli genel kurul kararlarının iptali uyuşmazlıklarının tahkim yoluyla çözümlenmesindeki tartışmalı konuları incelemek ve çözüm önerileri aramaktır.
Özet (Çeviri)
Disputes concerning the annulment of general assembly resolutions are among the most common conflicts in joint-stock companies. The resolution of such disputes through state courts is particularly disadvantageous due to the time-consuming nature of judicial proceedings. Conversely, resolving these disputes through arbitration, as an alternative to state courts, provides significant advantages, such as the ability to appoint arbitrators with expertise in the subject matter, procedural efficiency and confidentiality. However, the arbitration of disputes related to the annulment of general assembly resolutions raises various legal concerns. The debates predominantly focus on the arbitrability of such disputes, the validity of arbitration clauses included in the articles of association, and procedural aspects of arbitral proceedings. The purpose of this study is to analyze the contentious issues surrounding the resolution of disputes concerning the annulment of general assembly resolutions through international arbitration and to propose potential solutions to address these challenges.