Rüzgar enerjisinden elde edilen yeşil hidrojenin depolanması, sistem tasarımı ve ekserji analizi
Storage, system design, and exergy analysis of green hydrogen produced from wind energy
  1. Tez No: 1010153
  2. Yazar: BERİVAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde rüzgâr enerji santrallerine yönelik araştırmalar son yıllarda hız kazanmış ve bu alanda gerçekleştirilen uygulamalı çalışmalar stratejik önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Karaman ilinde planlanan bir rüzgâr enerji santralinin yıllık elektrik üretim potansiyeli değerlendirilmiş; elde edilen elektrik enerjisinin yeşil hidrojen üretimi ve depolanmasında kullanılması incelenmiştir. Rüzgâr enerji santraline ait yer seçimi, türbin konfigürasyonu ve üretim çıktıları WindPRO yazılımı kullanılarak belirlenmiş; türbin gücü, yıllık üretim miktarı ve kapasite faktörü program çıktıları üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen elektriğin bir bölümü şebekeye aktarılırken, kalan kısmı PEM (Proton Exchange Membrane) tipi elektrolizör ile yeşil hidrojen üretiminde değerlendirilmiştir. Üretilen hidrojenin fiziksel depolama yöntemiyle günlük bazda depolanması tasarlanmış olup, haftalık üretimin ticarileştirilebilir nitelikte olacağı öngörülmüştür. Ayrıca çalışmada ekserji analizi kapsamında entropi üretimi ve kayıplar belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda santral tasarımında kullanılan 29 adet Envision EN-182 / 8 MW türbin ile toplam 232 MW kurulu güç elde edilmiş ve WindPRO çıktıları doğrultusunda wake sonrası yıllık net enerji üretimi yaklaşık 881 GWh/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu değer %43–44 aralığında bir kapasite faktörüne karşılık gelmekte olup Karaman bölgesinin yüksek rüzgâr potansiyelini doğrulamaktadır. Elde edilen elektrik üretim miktarı, sistemin günlük ve haftalık hidrojen üretimi ile entegrasyonunun teknik olarak mümkün olduğunu göstermekte; Karaman ilinin yenilenebilir enerji temelli hidrojen üretimi açısından güçlü bir aday olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, research on wind power plants in Türkiye has accelerated significantly, and applied studies in this field have gained substantial strategic importance. In this study, the annual electricity generation potential of a planned wind power plant in the Karaman province was evaluated, and the utilization of the generated electrical energy for green hydrogen production and storage was examined. The site selection, turbine configuration, and production outputs of the wind power plant were determined using the WindPRO software, and the turbine power, annual energy yield, and capacity factor were calculated based on the program outputs. While a portion of the generated electricity was supplied to the grid, the remaining share was utilized for green hydrogen production using a PEM (Proton Exchange Membrane) electrolyzer. The produced hydrogen is planned to be stored daily through a physical storage method, and the weekly production volume is anticipated to reach a commercially marketable capacity. In addition, entropy production and losses were determined within the scope of exergy analysis. Based on the conducted analyses, a total installed capacity of 232 MW was achieved using 29 Envision EN-182 / 8 MW turbines in the plant design, and, according to the WindPRO outputs, the annual net energy production after wake losses was calculated to be approximately 881 GWh per year. This value corresponds to a capacity factor in the range of 43–44%, confirming the strong wind potential of the Karaman region. The obtained electricity production level demonstrates that integrating the system with daily and weekly hydrogen generation is technically feasible, indicating that the Karaman region is a strong candidate for renewable-energy-based hydrogen production.