Morocco's relati̇ons wi̇th The European Uni̇on and The Afri̇can Uni̇on: Trade and di̇plomati̇c impacts on regi̇onal and internati̇onal levels
Fas'ın Avrupa Birliği ve Afrika Birliği ile ilişkileri: Bölgesel ve uluslararası düzeyde ticari ve diplomatik etkiler
  1. Tez No: 1010157
  2. Yazar: WIAM RHALLAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fas'ın hem Avrupa Birliği hem de Afrika Birliği ile yürüttüğü ikili dış politika angajmanını incelemekte; ticaret akışını, yatırım dinamiklerini, kurumsal hizalanmaları ve diplomasiyle ilgili meseleleri bütüncül biçimde analiz ederek Fas'ın bölgesel ve uluslararası konumunu güçlendirme çabalarına dair kapsamlı bir anlayış sunmaktadır. Güçlü ekonomik bağlar, doğrudan yabancı yatırım girişi, ticaretin serbestleştirilmesi ve AB normlarına uyum, AB–Fas ilişkilerinin temel özellikleridir; ancak ekonomik refaha rağmen bu ortaklık, Fas'ın AB'nin kural ve normlarına bağımlılığı ve bunun Fas'ın özerkliğini belirli ölçüde sınırlaması gibi bir maliyet doğurmaktadır. Bölgesel düzeyde Fas'ın Afrika Birliği'ne dönüşü, Güney-Güney işbirliğinin teşvik edilmesi, yumuşak güç araçlarının artırılması ve bölge genelinde çok sayıda altyapı ve kurumsal projeye yönelik yatırımlarda artışla karşılanmıştır. Çalışma, hem AB'yi hem de AUB'yi karşılaştırmalı bir zemine oturtarak Fas'ın Avrupa Birliği'nden elde ettiği kaynakları Afrika genelinde nüfuz artırmak için nasıl kullandığını ortaya koymakta, ancak Batı Sahra meselesi veya göç yönetimi konularındaki çelişkiler nedeniyle gerilimlerin sürdüğünü göstermektedir. Teorik analiz bağımlılık teorisi, bölgeselcilik ve orta ölçekli güç diplomasisi çerçevesinde sunulmakta; tezin temel argümanı ise Fas'ın iki karşıt güç arasındaki kesişim noktalarından doğan baskıları yönetirken kendi esnekliğini koruyup koruyamayacağıdır. Bu çalışma, yarı-çevresel devletlerin uluslararası ve bölgesel güçler üzerindeki etkilerini korurken onlara tam anlamıyla bağımlı hale gelmelerini nasıl sınırlayabileceklerine dair bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Morocco 's bilateral foreign policy of engagement both with the European Union and the African Union. It analyzes the flow of trade, investment dynamics, institutional alignments and diplomacy related issues in a holistic manner, thereby offering an understanding of Morocco's efforts to consolidate its regional and international stronghold Strong economic ties, inflow of foreign direct investment, the liberalization of trade, and the conforming to EU norms are the main characteristics of EU-Morocco relations. Despite economic prosperity, this partnership bears one particular cost: Morocco's dependency on the rules and norms of the EU all the while curtailing Morocco's autonomy to a certain extent. On a regional level, Morocco 's return to the AU was met with the promotion of South-South cooperation, elevation of soft power engagement tools, and an uptick in investments across multiple infrastructure and intuitional projects throughout the region. The study brings both the EU and AU to a comparative ground, as it shows Morocco 's use of EU-derived resources for spreading influence across Africa. But it still continues facing tensions when the contradictions about the Western Sahara conflict or migration governance arise. The theoretical analysis is presented through the theory of dependency, regionalism, and middle power diplomacy. The main argument of the thesis is whether if Morocco would be successful at maintaining its flexibility while managing the pressures that arise from the points of intersection of the two opposing powers. This study is an example of how semi-peripheral states can safeguard their influence on international and regional powers while limiting their full dependency on them.