Birinci basamakta hasta başı sağlıklı beslenme eğitimlerinin sağlıklı beslenmeye yönelik bilgi, tutum ve antropometrik ölçümlere etkisi: Müdahale çalışması
The effect of individual healthy nutrition training in primary careon knowledge, attitudes and anthropometric measurements towards healthynutrition: An intervention study
  1. Tez No: 1010158
  2. Yazar: SEYLA ESRA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Obezite tüm dünyada salgın şeklinde yayılmakta olup sağlık harcamalarında artışa neden olmaktadır. Obeziteden korunmada ve obezitenin tedavisinde sağlıklı beslenme eğitimleri çok önemlidir. Bu çalışmada, birinci basamağa başvuran, 18-65 yaş arası bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik bilgi, tutum düzeyleri ve antropometrik ölçümlerini saptamak ve bu konularda birinci basamakta verilecek bireysel sağlıklı beslenme eğitimlerinin sağlıklı beslenmeye yönelik bilgi, tutum ve antropometrik ölçümlerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Arastırma Gülveren Eğitim Aile Sağlığı Merkezine 01 Nisan 2023-30 Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 101 katılımcıyla yüz yüze görüşmeler şeklinde yürütülmüştür. Gönüllü olanlara ilk başvuruda sosyodemografik bilgileri, mevcut beslenme durumları, sağlıklı beslenme bilgisi soruları, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği sorulup vücut kompozisyonu, antropometrik ölçümleri ve vücut kitle indeksi ölçümleri alındıktan sonra bireysel olarak sunum materyali ile sağlıklı beslenme eğitimi verilmiştir. İlk görüşmeden 1 ay sonra mevcut beslenme durumu ve bilgi düzeyi soruları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği sorulmuştur. İlk görüşmeden 3 ay sonra mevcut beslenme durumu, bilgi düzeyi soruları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği tekrar sorularak, vücut kompozisyonu, antropometrik ölçümleri ve vücut kitle indeksi ölçümleri tekrar alınmıştır. Çalışmayı 101 katılımcı tamamlamıştır. Cinsiyet dağılımına bakıldığında, %52,5(n=53) 'inin kadın ve %47,5(n=48) 'inin erkek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 37,47 bulunmuştur. Katılımcıların %37,6'sı (n=38) normal kilolu, %34,7 (n=35) 'si fazla kilolu ve %27,7'si (n=28) obez olarak tespit edilmiştir. Başlangıç verilerine göre ana öğün ve ara öğün sayıları ortalaması sırasıyla 2,52±0,55, 1,27±0,93 bulunmuştur. Ana öğün sayıları izlemler arasında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik göstermemiştir (p>0,05). Ara öğün sayısı ve fiziksel aktivite yapan katılımcıların oranında izlemler arası artış tespit edilmiş olup, izlemler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir (sırasıyla; p=0,009, p = 0,002). Sağlıklı beslenme eğitimi öncesi ve sonrası vizitlerine göre karşılaştırıldığında sağlıklı beslenme bilgileri puanlarının, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği puanlarında izlemler arası farkın anlamlı olduğu bulunmuştur (sırasıyla; p< 0,05, p< 0,001). Katılımcıların antropometrik özelliklerinin sağlıklı beslenme eğitimi öncesi ve sonrası vizitlerine göre karşılaştırıldığında; vücut ağırlığında, yağ oranında, bel çevresinde , kalça çevresinde anlamlı bir azalma olduğu görülmektedir (sırasıyla; p = 0,030, p < 0,05, p = 0,004, p < 0,001). Çalışmamızda verdiğimiz beslenme eğitimleri sonucunda ara öğün sayısında artış, fiziksel aktivitede artış görülmüştür, sağlıklı beslenmeye dair bilgide ve tutumda olumlu gelişme görülmüştür, antropometrik ölçümlerde iyileşmeler görülmüştür. Çalışmamızın sonucunda da görüldüğü üzere aile hekimlerinin verdiği bireysel sağlıklı beslenme eğitimi bilgi, tutum ve antropometrik ölçümlerinde iyileşmeye neden olmuştur. Aile sağlığı merkezine başvuran her erişkine, başvuru nedeninden bağımsız olarak verilecek sağlıklı beslenmeye dair öneriler aile hekimliği pratiğinde uygulanabilmeli ve teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is spreading like an epidemic all over the world and causes an increase in health expenditures. Healthy nutrition training is very important in the prevention of obesity and treatment of obesity. This study aimed to determine the knowledge, attitude levels and anthropometric measurements of individuals aged 18-65 who applied to primary care and to evaluate the effects of individual healthy nutrition trainings to be given in primary care on the knowledge, attitudes and anthropometric measurements regarding healthy nutrition. The research was conducted in the form of face-to-face interviews with 101 participants who applied to Gülveren Education Family Health Center between April 01, 2023 and December 30, 2023 and agreed to participate in the study. After the volunteers were asked about their sociodemographic information, current nutritional status, healthy nutrition knowledge questions, Attitude Scale towards Healthy Nutrition and their body composition, anthropometric measurements and body mass index measurements were taken, they were given healthy nutrition training individually with presentation material. One month after the first interview, questions about current nutritional status and knowledge level and the Attitude Towards Healthy Nutrition Scale were asked. 3 months after the first interview, questions about current nutritional status, knowledge level and the Attitude Towards Healthy Nutrition Scale were asked again and body composition, anthropometric measurements and body mass index measurements were taken again. 101 participants completed the study. When the gender distribution was examined, it was determined that 52.5% (n=53) were female and 47.5% (n=48) were male. The mean age of the participants was found to be 37.47. 37.6% (n=38) of the participants were normal weight, 34.7% (n=35) were overweight and 27.7% (n=28) were obese. According to the initial data, the mean number of main meals and snacks was found to be 2.52±0.55 and 1.27±0.93, respectively. The number of main meals did not show statistically significant change between follow-ups (p>0.05). An increase was detected in the number of snacks and the proportion of participants doing physical activity between follow-ups, and it viii showed a statistically significant difference between follow-ups (p=0.009, p = 0.002, respectively). When the visits before and after the healthy nutrition education were compared, the difference between the follow-ups in healthy nutrition knowledge scores and attitude scale scores towards healthy nutrition was found to be significant (p<0.05, p<0.001, respectively). When the anthropometric characteristics of the participants were compared before and after the healthy nutrition education visits, it was seen that there was a significant decrease in body weight, fat percentage, waist circumference and hip circumference (p = 0.030, p <0.05, p = 0.004, p <0.001, respectively). As a result of the nutrition education we provided in our study, an increase in the number of snacks, an increase in physical activity was observed, a positive development was observed in the knowledge and attitude regarding healthy nutrition, and improvements were observed in anthropometric measurements. As can be seen in the results of our study, individual healthy nutrition education provided by family physicians led to improvements in knowledge, attitude, and anthropometric measurements. Healthy nutrition recommendations to be given to every adult applying to the family health center, regardless of the reason for application, should be implemented and encouraged in family medicine practice.