Avrupa Birliğinin, Türkiye ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile yaptığı tarımsal ürünler dış ticaretinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 65856
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ABSTRAKT Avrupa Birliği, Bölgesel veya ülke bazında gelişmekte olan ülkeler ile tarım ürünleri dış ticaretinde değişik şekilde karşılılıklı ilişkilere özen göstermektedir. Buna göre, uzun süre Birlik ile aynı ilişkide bulunan Türkiye, hem durumunu korumayı istemekte, hem de Ortak Pazardan daha fazla pay alma çabası içerisindedir. Fakat,Birlik ile tarım ürünleri dış ticaret ilişkisi önemli düzeyde olan Fas, Cezayir, Tunus ve Mısır gibi bazı Kuzey Afrika Ülkeleri; tarihsel, siyasi ve coğrafi konumları itibariyle birer Akdeniz ülkesi olmaları ve Türkiye ile benzer ürünler üretip, Birliğin Ortak Pazarında tercihli rejimi içinde satmaları nedenleriyle, Türkiye açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu ilişkilerin mahiyetini, niteliğini, hangi düzeyde olduğunu ve ne gibi tarımsal tavizler sağlandıklarını belirlemek amacıyla, Avrupa Birliği ile seçilen ülkeler arasında tarım ürünleri dış ticaretinin karşılatırılmalı analizi ele alınmıştır. Bu çerçevede, tesbit edilen dönemde her ülkenin dış ticaretindeki önemli tarım ürünleri seçilip, ülkeler arasındaki ilişkiler çeşitli yöntemler ile araştırılmaya çalışılmıştır. Gelecekte dışsatımlarının ne düzeyde olacağı trendler ile tahmin edilmiştir. Ayrıca, incelenen dönem itibariyle her ülkenin dış ticaretinden elde ettiği tarımsal tavizler ve ortaya çıkan sorunlara ilişkin bazı çözümler de önerilmiştir. ABSTRACT In this study, the European Union pays a special attention to the mutual relations in a different manner in the foreign trade of agricultural products with developing countries on regional and country basis. Accordingly, Turkey which has had the same relation with the Union for a long time both would like to protect it's ultimate objectives to have a full participation in European Integration on one hand and to take the maximum advantages of benefiting from the contribution to be provided by the Common Market on the other hand. But, such North African countries as Morocco, Algeria, Tunisia and Egypt who have relations with the Union based on their prominent level of foreign trade of Agricultural products are of great importance to Turkey due to the fact they are all Mediterranean countries in terms of their historical, political and geographical positions. In addition, they produce similar products as Turkey and sell them under a preferential regime in the Common Market of the Union. In order to identify the contents and nature of such relations and itis levels and what kinds of agricultural concessions they have obtained, a comparative analysis of the foreign trade in agricultural products between the European Union and the XII
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Avrupa Birliği, Bölgesel veya ülke bazında gelişmekte olan ülkeler ile tarım ürünleri dış ticaretinde değişik şekilde karşılılıklı ilişkilere özen göstermektedir. Buna göre, uzun süre Birlik ile aynı ilişkide bulunan Türkiye, hem durumunu korumayı istemekte, hem de Ortak Pazardan daha fazla pay alma çabası içerisindedir. Fakat,Birlik ile tarım ürünleri dış ticaret ilişkisi önemli düzeyde olan Fas, Cezayir, Tunus ve Mısır gibi bazı Kuzey Afrika Ülkeleri; tarihsel, siyasi ve coğrafi konumları itibariyle birer Akdeniz ülkesi olmaları ve Türkiye ile benzer ürünler üretip, Birliğin Ortak Pazarında tercihli rejimi içinde satmaları nedenleriyle, Türkiye açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu ilişkilerin mahiyetini, niteliğini, hangi düzeyde olduğunu ve ne gibi tarımsal tavizler sağlandıklarını belirlemek amacıyla, Avrupa Birliği ile seçilen ülkeler arasında tarım ürünleri dış ticaretinin karşılatırılmalı analizi ele alınmıştır. Bu çerçevede, tesbit edilen dönemde her ülkenin dış ticaretindeki önemli tarım ürünleri seçilip, ülkeler arasındaki ilişkiler çeşitli yöntemler ile araştırılmaya çalışılmıştır. Gelecekte dışsatımlarının ne düzeyde olacağı trendler ile tahmin edilmiştir. Ayrıca, incelenen dönem itibariyle her ülkenin dış ticaretinden elde ettiği tarımsal tavizler ve ortaya çıkan sorunlara ilişkin bazı çözümler de önerilmiştir. ABSTRACT In this study, the European Union pays a special attention to the mutual relations in a different manner in the foreign trade of agricultural products with developing countries on regional and country basis. Accordingly, Turkey which has had the same relation with the Union for a long time both would like to protect it's ultimate objectives to have a full participation in European Integration on one hand and to take the maximum advantages of benefiting from the contribution to be provided by the Common Market on the other hand. But, such North African countries as Morocco, Algeria, Tunisia and Egypt who have relations with the Union based on their prominent level of foreign trade of Agricultural products are of great importance to Turkey due to the fact they are all Mediterranean countries in terms of their historical, political and geographical positions. In addition, they produce similar products as Turkey and sell them under a preferential regime in the Common Market of the Union. In order to identify the contents and nature of such relations and itis levels and what kinds of agricultural concessions they have obtained, a comparative analysis of the foreign trade in agricultural products between the European Union and the XIIselected countries is considered. In this context, each country's agricultural products being important in foreign trade are selected in a given period, and the relations between the countries are observed through various methods. Future exports of agricultural products are estimated through trends. Further more, the agricultural preferences as obtained by each country in its foreign trade with Union are compared and some appropriate solutions and suggestions for the arising problems are recommended. XIII